22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Temperaturat (20 gr.cel) rekord në Zvicër dhe Lihtenshtajn në fillim të vitit, që ka fut të të kuqen vendpushimet e skive

Berne, 4 dhjetor -Evropa bashke me Zvciren hyri në janar me rekorde temperaturash që krijojnë probleme të mëdha për qendrat e skijimit. Vendpushimet e skive në Evropë janë në të kuqe për shkak të temperaturës plus. Në qytetin e vogël verior të Zvicrës, Delemon dhe kryeqytetin e Lihtenshtajnit, Vaduz, u matën mbi 20 gradë Celsius. Gjithsej 36 stacione matëse matën temperaturat maksimale lokale në ditën e Vitit të Ri, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Temperaturat rekord në Zvicër dhe Lihtenshtajn në fillim të vitit 2023

Le redoux et la pluie ont fait fondre la neige durant le week-end, les installations de ski ont été contraintes de fermer, à l’image des remontées mécaniques Dorchaux 1 et 2 aux Mosses.Dje në Zvcër është regjistruar 20.9 gradë., temperatura keto qe kane bere qe shumë vendpushime skijimi në Francë dhe Zvicër iu desh të ndalonin makinat e tyre menjëherë pas fillimit të sezonit, sepse u mbaroi bora dhe temperaturat e larta i pengonin ata të përdornin borën artificiale.

Rekordi i mëparshëm për këtë muaj u mat më 12 janar 1993 në Lucern, kur ishte 19.4 gradë. njoftoi Meteonews,

Shtatë vende evropiane shënuan temperatura rekord gjatë festave të Vitit të Ri, ndërsa në Francë pothuajse gjysma e vendpushimeve të skive u mbyllën për shkak të mungesës së borës, duke përfshirë të paktën dhjetë në Pirenejtë francezë dhe dhjetëra në rajonin Isère të Alpeve Franceze.

Temperatura e ajrit në Francë në fund të vitit ishte më e larta në 25 vitet e fundit

Në zonën e skive të Chamonix, topat artificiale të borës janë fikur pasi kanë probleme me mungesën e ujit.

Në Adelboden të Zvicrës luftuan deri në fund për të përgatitur pistën për ndeshjen e Kupës së Botës, edhe pse resorti i skive ndodhet në një lartësi prej 2000 metrash. E gjithë pista është përgatitur ekskluzivisht me borë artificiale. Resorti zviceran Spligen-Tambo, i vendosur në 1480 metra mbi nivelin e detit, njoftoi se do të « mbyllet deri në një njoftim të dytë ».

Në Zvicër, disa vendpushime kanë hapur edhe rrugë për çiklizëm dhe nuk janë munduar të rregullojnë pistat e skive.

Vendpushimet e skive rreth Salzburgut në Austri hynë në sezonin e ri të skive me perspektiva të mëdha, pasi sasia e parë e madhe e borës ra në fund të nëntorit, por shumë prej tyre u detyruan të ndalonin ashensorët në fund të dhjetorit.

Ekspertët e klimës kanë paralajmëruar prej disa vitesh se vendpushimet e skive të vendosura nën 1000 metra mbi nivelin e detit nuk do të mund të funksionojnë më në një afat të gjatë për shkak të ngrohjes së atmosferës.

Një studim i ri nga Universiteti i Bazelit tregon se vendpushimet në lartësi më të larta do të duhet të mbështeten gjithnjë e më shumë në borën artificiale për të mbijetuar, duke rritur konsumin e ujit deri në 80 për qind.

Në të njëjtën kohë, temperatura e ajrit duhet të jetë gjithashtu mjaft e ulët për borë artificiale.

Studimi parashikon gjithashtu një rritje të mprehtë të kostos së skijimit, pasi qendrat turistike kalojnë në mënyra gjithnjë e më të shtrenjta dhe artificiale për të ruajtur shpatet e tyre.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...