21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Të paktën 326 persona të vrarë nga protestat në Iran, 43 fëmijë

Forcat iraniane të sigurisë kanë vrarë të paktën 326 njerëz që nga shpërthimi i protestave mbarëkombëtare dy muaj më parë, ka vlerësuar grupi i OJQ-së iraniane për të drejtat e njeriut (IHRNGO), me bazë në Norvegji.

Kjo shifër përfshin 43 fëmijë dhe 25 gra, tha grupi në një përditësim të numrit të vdekjeve, duke thënë se numri përfaqësonte një “minimum absolut”.

Irani po përballet me një nga revoltat më të paprecedentë, pas vdekjes së Mahsa Amini, një gruaje kurde iraniane 22-vjeçare e arrestuar nga policia e moralit, pasi dyshohet se nuk mbante hixhabin e saj siç duhet.

Zemërimi i publikut për vdekjen e saj është kombinuar me një sërë ankesash kundër regjimit shtypës të Republikës Islamike për të nxitur demonstratat, të cilat vazhdojnë pavarësisht se ligjvënësit i kërkojnë gjyqësorit të vendit që “të mos tregojë butësi” ndaj protestuesve.

Pavarësisht kërcënimit për arrestime – dhe dënime më të ashpra për të përfshirët – të famshëm dhe atletë iranianë kanë dalë përpara për të mbështetur protestat antiqeveritare në javët e fundit, raporton CNN.

IHRNGO i ka kërkuar komunitetit ndërkombëtar që të ndërmarrë veprime në kohë lidhur me numrin në rritje të vdekjeve dhe ka përsëritur nevojën për të krijuar një mekanizëm për të mbajtur përgjegjës autoritetet e Republikës Islamike për shkeljen e tyre të rëndë të të drejtave të njeriut.

Që nga fillimi i protestave, vdekjet janë regjistruar në 22 provinca, sipas IHRNGO. Shumica u raportuan në provincat Sistan dhe Baluchistan, Teheran, Mazandaran, Kurdistan dhe Gilan.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...