20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Të njihemi me « bishat » e Bidenit dhe Putinit, limuzinat e blindura prej 10 tonësh. Aty brenda edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin

Bernë, 15 qershor (Nefail MALIQI) -Para ardhjes ne Gjeneve te dy presidentëve, qysh para dy-tri ditesh kane arritur makinat, limuzinat e tyre të blinduara. Për presidenti amerikan Cadillac One, makinave kjo e njohur si “Bisha”, një përbindësh prej çeliku prej afer dhjete tonësh që mund t’i rezistojë të shtenvane te kallashnikovcit apo raketave, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Karakteristikat e makinave zyrtare te presidenteve per nga teknike klasifikohen shumë sekrete. Një e kemi zbuluar, se makina posedon pajisje mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset nga ndonjë sulm. Për arsye sigurie, sipa sburimev tona burrat e shërbimit sekret ato që do te sigurojn e koken e presidenteve veq kane arritur dhe jane ne vezhgim ne terren ne vendin e takjimit dhe perreth saj 2-3 kilometra eshte gjtihecka nen kontroll.

Ndërsa zbresin nga aeroplani, Joe Biden dhe Vladimir Putin hipin në limuzinat e tyre të blinduara. Presidenti amerikan Cadillac One, i njohur gjithashtu si « Bisha », është një përbindësh prej çeliku prej nëntë tonësh që mund t’i qëndrojë zjarrit të pushkës ose raketave. Karakteristikat e tij teknike klasifikohen si shumë sekrete.

Vetura ne fjalë eshte e pajisus me mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset në një sulm. Kur udhëton jashtë shtetit, në formën e saj masive ajo mishëron të gjithë fuqinë amerikane.

Ajo e Vladimir Putin u prezantua për herë të parë në Panairin e Motorëve në Gjenevë në 2018. Presidenti rus, i cili nuk mund të duronte të qarkullonte në limuzina, që datojnë nga epoka Sovjetike, vendosi specifikimet vetë. Pa diskutim që të kthehemi te një markë prestigjioze gjermane si Mercedes. Vladimir Putin dëshironte një makinë luksoze ruse.

Kështu lindi marka Aurus dhe modeli Senat, në bordin e të cilave do të qarkullojë në rrugët e Gjenevës. Ekspertët e automobilave zbulojnë se ka një ngjashmëri të çuditshme me Rolls-Royce Phantom. Do të mbahet mend se për Moskën ishte çështja e shfaqjes së fuqisë së Federatës Ruse dhe të njeriut që e sundon atë, dhe jo vetëm sigurimi i saj me një automjet antiplumb.

Aurus Senat thuhet se është makina më e gjatë dhe më e fuqishme e shefit të shtetit në botë. Të paktën kështu thonë rusët. Me 6,62 metra të gjatë, dy metra të gjerë, një motor 4,4 litërsh V8 që prodhon mbi 600 kuaj fuqi për një peshë të respektueshme prej 6,5 tonë, ky automjet i ndërtuar në një shasi kamioni është vërtet mbresëlënës.

 

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...