-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Të njihemi me « bishat » e Bidenit dhe Putinit, limuzinat e blindura prej 10 tonësh. Aty brenda edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin

Bernë, 15 qershor (Nefail MALIQI) -Para ardhjes ne Gjeneve te dy presidentëve, qysh para dy-tri ditesh kane arritur makinat, limuzinat e tyre të blinduara. Për presidenti amerikan Cadillac One, makinave kjo e njohur si “Bisha”, një përbindësh prej çeliku prej afer dhjete tonësh që mund t’i rezistojë të shtenvane te kallashnikovcit apo raketave, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Karakteristikat e makinave zyrtare te presidenteve per nga teknike klasifikohen shumë sekrete. Një e kemi zbuluar, se makina posedon pajisje mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset nga ndonjë sulm. Për arsye sigurie, sipa sburimev tona burrat e shërbimit sekret ato që do te sigurojn e koken e presidenteve veq kane arritur dhe jane ne vezhgim ne terren ne vendin e takjimit dhe perreth saj 2-3 kilometra eshte gjtihecka nen kontroll.

Ndërsa zbresin nga aeroplani, Joe Biden dhe Vladimir Putin hipin në limuzinat e tyre të blinduara. Presidenti amerikan Cadillac One, i njohur gjithashtu si « Bisha », është një përbindësh prej çeliku prej nëntë tonësh që mund t’i qëndrojë zjarrit të pushkës ose raketave. Karakteristikat e tij teknike klasifikohen si shumë sekrete.

Vetura ne fjalë eshte e pajisus me mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset në një sulm. Kur udhëton jashtë shtetit, në formën e saj masive ajo mishëron të gjithë fuqinë amerikane.

Ajo e Vladimir Putin u prezantua për herë të parë në Panairin e Motorëve në Gjenevë në 2018. Presidenti rus, i cili nuk mund të duronte të qarkullonte në limuzina, që datojnë nga epoka Sovjetike, vendosi specifikimet vetë. Pa diskutim që të kthehemi te një markë prestigjioze gjermane si Mercedes. Vladimir Putin dëshironte një makinë luksoze ruse.

Kështu lindi marka Aurus dhe modeli Senat, në bordin e të cilave do të qarkullojë në rrugët e Gjenevës. Ekspertët e automobilave zbulojnë se ka një ngjashmëri të çuditshme me Rolls-Royce Phantom. Do të mbahet mend se për Moskën ishte çështja e shfaqjes së fuqisë së Federatës Ruse dhe të njeriut që e sundon atë, dhe jo vetëm sigurimi i saj me një automjet antiplumb.

Aurus Senat thuhet se është makina më e gjatë dhe më e fuqishme e shefit të shtetit në botë. Të paktën kështu thonë rusët. Me 6,62 metra të gjatë, dy metra të gjerë, një motor 4,4 litërsh V8 që prodhon mbi 600 kuaj fuqi për një peshë të respektueshme prej 6,5 tonë, ky automjet i ndërtuar në një shasi kamioni është vërtet mbresëlënës.

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...