1.2 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Të jeni të bindur se Sali Berisha nuk humbet asnjë betejë!

Nga Avni NEZAJ
    Ne vitin 1990 e nisi betejën me një nga regjimet më të egër diktatorial në botë dhe e fitoi. Nxori shqiptarët nga bataku i terrorit. Të jeni të bindur se Sali Berisha nuk humbet asnjë betejë. Ketë e ka treguar historia e tij, ka shkruar Avni Nezaj ne fb e tij, transmeton gazeta zvicerne Le Canton27.ch
Ne vtin 1997 nuk lejoji luftën civile pas revolucionit të armatosur tipik komunist dhe u tërhoq për tu rikthyer serish ne pushtet me votë të lirë 7 vjet më vonë. Duke u shënuar në historinë botërore si i vetemi lider që u largua me pushkë nga pushteti dhe u kthye me votë.
Në 2013 humbi zgjedhjet dhe dha leksion demokracie duke u tërhequr, pasi futi Shqipërinë në NATO, dhe çeli portat e Europës për shqiptarët.
Por se lënë rehat
Ne 2021 nje luftë e hapur kundër tij edhe mediatike edhe poltike e ndërkombëtarizuar tashmë nga klane majtiste antishqiptare dhe të lidhura me skuthëri financiare e trafiqe të paligjshme është hapur. Ne fakt luftën meditaike vemjet dhe lepirësit e pushtetit komunist, mutacionet e tyre, e kanë nisur 30 vjet më parë. Se nuk mund t’ia falnin atij shkuljen e diktaturës.
Ata shqiptarët i donin ushtarë dhe Dele. Ai u dha lirinë. Kjo ishte e papranueshme për bllokun dhe sahanxhinjtë e tij.
Të jeni të bindur se Sali Berisha nuk humbet asnjë betejë. Ketë e ka treguar historia e tij.
Kaq…

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...