22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Të enjten ne Gjenevë takohet Blinken dhe Lavrov. Veq luftës në Ukrainë, bisedohet edhe për Kosovën dhe ballkanin

Gjenevë, 22 shkurt -Pas njohje së Ukraines Lindore nga Kremlini, nga qarqet diplomatike mesojme se SHBA-të dhe Rusia jane “gati” për negociata te reja rreth krizes ne Ukrainë. Pas viktimave te para te luftes mes Rusisë dhe Ukraines, Sekretarit të  e Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe homologi i tij rus Sergei Lavrov, do të takohen te enjten e ardhshme ne Gjenevë. Veq luftës në Ukrainë sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch do bisesdohet edhe për Kosovën dhe ballkanin.

Pas njohjes nga Moska të rajoneve separatiste ukrainase pro-ruse  Moska ka shprehur “gatishmeri” për negociata me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken, i cili do të takohet me homologun e tij rus Sergei Lavrov të enjten në Gjenevë.

Blinken dhe Lavrov në Gjenevë, në kaos?

Takimi i planifikuar për të enjten supozohet të vendosë bazat për një samit midis Putinit dhe Bidenit. Nëse Rusia nuk pushton Ukrainën më parë..

Angazhimi i Shteteve të Bashkuar

“Edhe në kohët më të vështira… ne themi: jemi gati për procesin e negociatave, prandaj qëndrimi ynë ka mbetur i njëjtë… Ne jemi gjithmonë për përdorimin e diplomacisë,” tha ai, te cilen e konfiurmoi edhe zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Presidenti rus Vladimir Putin njohu të hënën pavarësinë e rajoneve pro-ruse separatiste ukrainase të Republikave Popullore të Donetskut dhe Luganskut (DNR dhe LNR) dhe urdhëroi trupat ruse të hyjnë në këto territore, duke sfiduar perëndimorët, marrëdhëniet e të cilëve me Moskën po kalojnë krizën më të keqe. që nga fundi i Luftës së Ftohtë për shkak të situatës rreth Ukrainës. Pak para këtij vendimi të zotit të Kremlinit, i denoncuar menjëherë nga Kievi dhe Perëndimi, zoti Lavrov njoftoi se do të takohej me zotin Blinken të enjten në Gjenevë për të tentuar të zbusë krizën ruso-perëndimore.

Të hënën, në një fjalim të gjatë televiziv, në të cilin ai zbuloi momente zemërimi, z. Putin i kërkoi Ukrainës të ndërpresë menjëherë “operacionet e saj ushtarake” kundër separatistëve, duke rrezikuar të marrë “përgjegjësinë për gjakderdhjen e vazhdueshme”. Rusia ka rreth 150,000 trupa në kufijtë e Ukrainës sipas Perëndimit, duke rritur frikën për një pushtim të madh.

*        *        *

Deklaratë nga Antony J. Blinken, Sekretar i Shtetit rreth vendimit të  Kremlinit për Ukrainën Lindore

Ne dënojmë me forcë vendimin e Presidentit Putin për të njohur të ashtuquajturat “Republikat Popullore të Donetskut dhe Luhanskut” si “të pavarura”. Siç thamë kur Duma bëri kërkesën e saj për herë të parë: ky vendim përfaqëson një refuzim të plotë të angazhimeve të Rusisë sipas marrëveshjeve të Minskut, kundërshton drejtpërdrejt angazhimin e pretenduar të Rusisë ndaj diplomacisë dhe është një sulm i qartë ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës.

Shtetet kanë detyrimin të mos njohin një “shtet” të ri të krijuar përmes kërcënimit ose përdorimit të forcës, si dhe detyrimin për të mos prishur kufijtë e një shteti tjetër. Vendimi i Rusisë është një shembull tjetër i mosrespektimit flagrant të Presidentit Putin për ligjin dhe normat ndërkombëtare.

Presidenti Biden do të nënshkruajë një Urdhër Ekzekutiv që do të ndalojë të gjitha investimet e reja, tregtinë dhe financimin nga personat amerikanë për, nga ose në rajonet e ashtuquajtura “Republikat Popullore të Donetsk dhe Luhansk” të Ukrainës. Ne do të vazhdojmë të koordinojmë me Ukrainën dhe aleatët dhe partnerët tanë për të ndërmarrë hapat e duhur në përgjigje të këtij veprimi të paprovokuar dhe të papranueshëm nga Rusia. E.O. është krijuar për të parandaluar Rusinë që të përfitojë nga kjo shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar. Ai nuk i drejtohet popullit të Ukrainës apo qeverisë ukrainase dhe do të lejojë që aktivitetet humanitare dhe të tjera të lidhura të vazhdojnë në këto rajone.

Mbështetja jonë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, si dhe për qeverinë dhe popullin e Ukrainës është e palëkundur. Ne qëndrojmë me partnerët tanë ukrainas për të dënuar ashpër njoftimin e Presidentit Putin.
En savoir plus sur ce texte sourceVous devez indiquer le texte source pour obtenir des informations supplémentaires

*        *        *

Statement by Antony J. Blinken, Secretary of State, Kremlin Decision on Eastern Ukraine

We strongly condemn President Putin’s decision to recognize the so-called “Donetsk and Luhansk People’s Republics” as “independent.”  As we said when the Duma first made its request: this decision represents a complete rejection of Russia’s commitments under the Minsk agreements, directly contradicts Russia’s claimed commitment to diplomacy, and is a clear attack on Ukraine’s sovereignty and territorial integrity.

States have an obligation not to recognize a new “state” created through the threat or use of force, as well as an obligation not to disrupt another state’s borders.  Russia’s decision is yet another example of President Putin’s flagrant disrespect for international law and norms.

President Biden will sign an Executive Order that will prohibit all new investment, trade, and financing by U.S. persons to, from, or in the so-called “Donetsk and Luhansk People’s Republics” regions of Ukraine. We will continue to coordinate with Ukraine and our Allies and partners to take appropriate steps in response to this unprovoked and unacceptable action by Russia. The E.O. is designed to prevent Russia from profiting off of this blatant violation of international law. It is not directed at the people of Ukraine or the Ukrainian government and will allow humanitarian and other related activity to continue in these regions.

Our support for Ukraine’s sovereignty and territorial integrity as well as for the government and people of Ukraine is unwavering.  We stand with our Ukrainian partners in strongly condemning President Putin’s announcement.

 

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...