0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Sulmi në Nice: Franca rifillon një hetim pas lirimit të dy të shqiptarëve

Nice, 16 dhjetor -Auorittietet franceze sapo ka nisur një hetim me Inspektoratin e Përgjithshëm të Drejtësisë pas lirimit për të metat procedurale të dy të dyshuarve në lidhje me sulmin në Nice të 14 korrikut 2016, i cili la të vdekur 86 persona. Dy të dyshuarit, dy kushërinj shqiptarë, ka mesuar gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » duke u rferuar burimev te polcise franczee. 

Tre burra të tjerë po ndiqen penalisht për « shoqatë kriminale terroriste. Lirimi i dy të dyshuarve të lidhur me bombën në Nisë është rezultat i « mosfunksionimit serioz » sipas zëdhënësit të qeverisë. Dy të dyshuarit, dy kushërinj shqiptarë, kthehen në masën e njëjtë si tre të pandehurit e tjerë, por vetëm për vepra të zakonshme. 

« Mbajtësi i Vulave menjëherë nisi një hetim me Inspektoratin e Përgjithshëm të Drejtësisë për të hedhur dritë mbi këtë çështje, » tha Gabriel Attal gjatë seancës në pyetje të qeverisë. Ministri i Drejtësisë Eric Dupond-Moretti « kërkoi që ky hetim të bëjë të mundur bërjen e propozimeve, në mënyrë që […] kjo lloj situate të mos mund të ndodhë përsëri ».

Sipas gazetës zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch », lirimi nën mbikëqyrje gjyqësore Të dy të dyshuarit në fjalë do të gjykohen për vepra të ligjit të përbashkët në lidhje me furnizimin me një armë të destinuar për autorin e sulmit të 14 korrikut 2016, i cili vrau 86 njerëz.

Ata u lanë të lirë në 30 nëntor për një shkelje procedurale dhe aktualisht janë në arrest shtëpie dhe nën mbikëqyrje gjyqësore. Në detaje, këtu është mënyra se si ishte i mundur lirimi i tyre: urdhri i akuzës, i nënshkruar më 9 nëntor nga gjyqtarët hetues anti-terrorizëm, duhej të shoqërohej me një urdhër të veçantë për paraburgim të vazhdueshëm, që nga akuzat e një natyre terroriste u hodhën për ta. Zyra e prokurorit publik në Paris, duke vërejtur parregullsi, urdhëroi lirimin e tyre.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...