18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Sulmi në Nice: Franca rifillon një hetim pas lirimit të dy të shqiptarëve

Nice, 16 dhjetor -Auorittietet franceze sapo ka nisur një hetim me Inspektoratin e Përgjithshëm të Drejtësisë pas lirimit për të metat procedurale të dy të dyshuarve në lidhje me sulmin në Nice të 14 korrikut 2016, i cili la të vdekur 86 persona. Dy të dyshuarit, dy kushërinj shqiptarë, ka mesuar gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » duke u rferuar burimev te polcise franczee. 

Tre burra të tjerë po ndiqen penalisht për « shoqatë kriminale terroriste. Lirimi i dy të dyshuarve të lidhur me bombën në Nisë është rezultat i « mosfunksionimit serioz » sipas zëdhënësit të qeverisë. Dy të dyshuarit, dy kushërinj shqiptarë, kthehen në masën e njëjtë si tre të pandehurit e tjerë, por vetëm për vepra të zakonshme. 

« Mbajtësi i Vulave menjëherë nisi një hetim me Inspektoratin e Përgjithshëm të Drejtësisë për të hedhur dritë mbi këtë çështje, » tha Gabriel Attal gjatë seancës në pyetje të qeverisë. Ministri i Drejtësisë Eric Dupond-Moretti « kërkoi që ky hetim të bëjë të mundur bërjen e propozimeve, në mënyrë që […] kjo lloj situate të mos mund të ndodhë përsëri ».

Sipas gazetës zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch », lirimi nën mbikëqyrje gjyqësore Të dy të dyshuarit në fjalë do të gjykohen për vepra të ligjit të përbashkët në lidhje me furnizimin me një armë të destinuar për autorin e sulmit të 14 korrikut 2016, i cili vrau 86 njerëz.

Ata u lanë të lirë në 30 nëntor për një shkelje procedurale dhe aktualisht janë në arrest shtëpie dhe nën mbikëqyrje gjyqësore. Në detaje, këtu është mënyra se si ishte i mundur lirimi i tyre: urdhri i akuzës, i nënshkruar më 9 nëntor nga gjyqtarët hetues anti-terrorizëm, duhej të shoqërohej me një urdhër të veçantë për paraburgim të vazhdueshëm, që nga akuzat e një natyre terroriste u hodhën për ta. Zyra e prokurorit publik në Paris, duke vërejtur parregullsi, urdhëroi lirimin e tyre.

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...