22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Sugarica e Putinit ka një fëmijë me… Zelensky

Bernë, 20  maj  -Vajza më e vogël e Vladimir Putinit, Katerina Tikhonova, është në një lidhje me ish-drejtorin e Baletit Kombëtar në Mynih, Igor Zelensky. Dhe kjo nuk është e gjitha: ata do të kishin një vajzë së bashku, shkruan agzeta zvcerane Le canton27.ch duke ju referuar  “Der Spiegel”.

Një nga vajzat legjitime të Vladimir Putinit, Katerina Tikhonova (35), thuhet se kishte një lidhje me një… Igor Zelensky, sipas hulumtimit të “Der Spiegel” dhe platformës së investigimit IStories. Por kujdes, nuk ka të bëjë me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, armiku numër 1 i Rusisë, është thjesht një rastësi kurioze.

Nga shtatori 2016 deri në prill 2022, balerini rus Igor Zelensky, 52 vjeç, ishte drejtor i Baletit Kombëtar të Mynihut. Ai u largua nga posti i tij për të zgjidhur një “çështje familjare”, raporton Opera e Shtetit Bavarez. Në njoftimin për shtyp nuk përmenden aktivitetet e tij ndihmëse brenda një fondacioni rus afër Vladimir Putinit, që punon në favor të trashëgimisë kulturore.

Trajtim i favorshëm
Seria e dokumenteve të siguruara nga “Der Spiegel” duket se konfirmojnë lidhjen mes vajzës së Vladimir Putinit dhe balerinit. Emailet nga Katerina Tikhonova, kopjet e shumta të pasaportave dhe të dhënat e regjistrimit në aeroportin Moskë-Vnukovo tregojnë se 30-vjeçari ka bërë disa herë udhëtimin për në dhe nga Mynihu. Dhe të paktën dy herë në vitin 2020, një truprojë e vajzës së Vladimir Putin rezervoi fluturime për Katerina Tikhonova.

Një ish-koleg i ish-balerinit tha për “Der Spiegel” se artisti mori trajtim special që herët, ndoshta për shkak të lidhjes së tij me vajzën e Vladimir Putin. “Igor Zelensky ishte ende shumë i ri kur u dërgua në Teatrin Stanislavsky dhe Nemirovitch-Danchenko. Shumë njerëz të kualifikuar mund ta kishin marrë këtë pozicion në atë kohë,” shpjegon ai.
Kur Igor Zelensky u emërua drejtor i Baletit Kombëtar të Bavarisë në vitin 2016, Katerina Tikhonova u nda nga bashkëshorti i saj, oligarku Kirill Chamalov. Mes viteve 2017 dhe 2019, vajza e Vladimir Putin do të kishte fluturuar shumë herë në Mynih, ndonjëherë disa herë në muaj, sipas “Der Spiegel”.

 

Në vitin 2018, Igor Zelensky u emërua anëtar i bordit mbikëqyrës të Fondit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore, i cili ndër të tjera synon ta bëjë gadishullin e Krimesë, të aneksuar në vitin 2014, një qendër kulturore. Fotot e shtypit tregojnë ish-balerinin përkrah presidentit rus.

Një mbesë e Vladimir Putinit?
Krahas dokumenteve të udhëtimit të çiftit, “Der Spiegel” ka siguruar edhe kopje të pasaportës së një vajze të vogël, me shumë gjasa e Katerina Tikhonova, e panjohur deri më tani. Një e dhënë për prejardhjen e tij? Emri i mesëm i fëmijës është Igorevna. Në traditën ruse, emri i mesëm i kushtohet babait. As Katerina Tikhonova dhe as Igor Zelensky nuk iu përgjigjën kërkesave të “Der Spiegel” dhe “IStories”.
(Përshtatur nga Jessica Chautems)

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...