4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Steadfast Defender-24: Ushtria zvicerane a do të bashkëpunoje me NATO? Kosova dhe paqja që e lidhën Zvicren me NATO-n

Bernë, 31 janar -Këshilli Federal dëshiron të intensifikojë bashkëpunimin shumëpalësh. Ndër masat e propozuara, qeveria propozon pjesëmarrjen e përbashkët të ushtrisë zvicerane dhe NATO-s në stërvitjet e mbrojtjes. Ushtarët e milicisë zvicerane në të ardhmen mund të marrin pjesë në stërvitje të përbashkëta me NATO-n jashtë vendit, zbulon një raport i Këshillit Federal të miratuar të mërkurën. Megjithatë, aktualisht mungojnë bazat e nevojshme ligjore.

Kosova qe po e lidh Zvicren me NATO-n

SWISSCOY është formimi i Ushtrisë Zvicerane në Kosovë. Si pjesë e misionit ndërkombëtar të KFOR-it të NATO-s për promovimin e paqes në Kosovë, Zvicra po siguron dhe financon një kontingjent prej deri në 235 vullnetarë.

NATO po përgatitet për një Luftë të re të Ftohtë dhe ajo përfshin Zvicrën. Nga shkurti, 90,000 ushtarë do të stërviten si pjesë e një stërvitje ushtarake të organizuar nga NATO. Operacioni i quajtur “Steadfast Defender 2024”, do të shtrihet nga Norvegjia në Rumani – domethënë në të gjithë linjën e kontaktit midis Evropës Perëndimore dhe Rusisë – dhe do të zgjasë katër muaj. 

Raporti paraqet masa konkrete për intensifikimin e bashkëpunimit shumëpalësh. Këshilli Federal përmend në veçanti pjesëmarrjen në stërvitjet e NATO-s, fillimisht me trajnime profesionale, pastaj me trajnime të milicisë.

“Me respekt për neutralitetin” Megjithatë, pjesëmarrja në stërvitjet e përbashkëta të mbrojtjes do të kërkonte autorizim nga NATO rast pas rasti, shkruan Këshilli Federal. Dhe mbi të gjitha një përshtatje e bazave ligjore, sepse ushtarët zviceranë aktualisht nuk mund të detyrohen të kryejnë kurse provash jashtë vendit.

Qeveria gjithashtu dëshiron të ekzaminojë kalimin përmes Zvicrës të ushtarëve të NATO-s në rrugën e tyre për në stërvitje. Edhe këtu do të duhej të kishte një bazë ligjore, “me respekt për neutralitetin”.

Swisscoy ne Kosove deri en vitin 2026…Zvicra si pjese e NATO-s  po ben promovimin e paqes në Kosovë me një kontingjent prej deri në 235 vullnetarë

Angazhimi ndaj Kosovës duhet të zgjatet deri në vitin 2026 Këshilli Kombëtar miratoi këtë të enjte që Swisscoy të vazhdojë të marrë pjesë në misionin paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë. Swisscoy duhet të qëndrojë i përfshirë në Kosovë deri në fund të vitit 2026.

Këshilli Kombëtar pranoi të enjten me 122 vota kundër 44 dhe 11 abstenime për të zgjatur praninë e tij, si dhe për t’i dhënë një diferencë të caktuar manovrimi për sa i përket personelit. Prania e Forcës së Kosovës (KFOR) mbetet thelbësore në këtë vend ku situata është ende e brishtë, nënvizoi Pierre-Alain Fridez (PS/JU) në emër të komitetit.

Tensionet mbeten shumë të larta, veçanërisht në veri, siç tregohet nga dhuna që shpërtheu në fund të majit. Propozimi i Këshillit Federal hasi në kundërshtimin e SVP-së, e cila kërkoi tërheqjen e ushtrisë zvicerane.

Ata “nuk kanë çfarë të bëjnë në Kosovë”, këmbënguli Erich Hess (UDC/BE). Duke besuar se prania ushtarake nuk mund të zgjasë përgjithmonë, të Gjelbrit, nga ana e tyre, donin të kushtëzonin ruajtjen e Swisscoy me një rritje të konsiderueshme të mbështetjes për promovimin civil të paqes. Kërkesa e tyre u refuzua.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...