12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Statistikat nderkombetare: Shqipëria në 10 shtetet kryesore me papunësinë më të madhe ne botë, që ka provokuar eksodin masiv

“Ne nuk kemi leke as per buke e mos te flasim per deti. Detin ua kemi lene italianeve, serbeve dhe ruseve…Kush ka para le te bejne qejf ne vendin tone. Por, ne po ikim per dite te mira, per t’i yshqyer femijet tane..” thote i riu posadiplomuar Kastriot R. per gazeten zvicerane Le Canton27.ch te cilin e takuam ne aeroportin e Tiranes

“World of Statistics” ka publikuar së fundmi vendet me numrin më të lartë të papunësisë tek te rinjtë.

Në pesë vende e para, Afrika e Jugut renditet ne krye me 62.1%, Nigeria u rendit e dyta me 53.4%, ndërsa Spanja, 27.4%, Suedia: 24.9% dhe Serbia: 24.9%, sipas Botës së Statistikave.

Ndërkohë Shqipëria renditet e teta me 22.5% të shkallës së punësisë tek të rinjtë.

Ndërsa vendet me numrin më të ulët të papunësisë tek të rinjtë janë Koreja e Jugut: 6.1%, Hong Kongu: 5.5%, Japonia: 4.2%, Kazakistani: 3.6% dhe Zvicra me 1.8%.

Derniers articles