1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Statistikat e krimit: Ne Zvicer per cdo dite vidhen nga 19 vetura

Bernë, 15 dhjetor .-Me 19 makina të vjedhura çdo ditë, Zvicra është një pikë e nxehtë për hajdutët, tregon një përmbledhje nga shërbimi i krahasimit të sigurimeve në Mbretërinë e Bashkuar, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  duke ju referuar raportit të fundit të Confused.com. 

Zvicra është një parajsë për hajdutët e makinave

Gjatë një viti regjistron 85 vjedhje automjetesh për 100 mijë banorë. Italia është vendi ku vidhen më shumë makina, me 276 çdo vit për 100,000 banorë, sipas Confused.com (arkiva). Kështu, Zvicra renditet e 14-ta në Evropë, e barazuar me Austrinë. Në krye të renditjes është Italia, ku mesatarisht 276 makina vidhen çdo vit për 100,000 banorë, tha Confused.com të martën. Pasojnë Republika Çeke (274 vjedhje makinash për 100 mijë banorë), Suedia (266), Franca (261) dhe Greqia (255). Në terma absolutë, Franca ka më shumë makina të vjedhura, ose 474 në ditë. Për analizën e tij, Confused.com mblodhi të dhëna nga raportimet e vjedhjeve në 15 vende midis 2011 dhe 2019 dhe i vendosi ato në raport me numrin e banorëve.

Derniers articles

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...