4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë.

PSD e cila nuk përfaqësohet në Kuvendin e Kosovës, përmes dhjetëra vetave protestuan duke u mbledhur para godinës ku dhe ajo po qëndronte.

Pas pyetjes nga redaksia e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch rreth kësaj proteste zyrtarët e speciales në Hagë nuk kanë dashur të merren me ta.

“Nuk kemi koment. KSK-ja është plotësisht e fokusuar në mandatin e saj”, thonë nga Gjykata speciale për gazetën zvicerane Le Canton27.ch

Ndryshe, sipas zyrtarëve Sepecialës nëa Hagë Specialja thanë se dihen qëndrimet e tyre.

“Ne nuk jemi kundër UÇK-së, por individëve”. Këtë se nuk janë kundë UÇK-së, e kanë thënë nga Uashingtoni edhe DASH.

Ju kujtojmi se prokurori amerikan Jevi Smith i përshkroi Dhomat e Specializuara të Kosovës si një gjykatë që “u frymëzua nga zërat kosovarë dhe u krijua nga akte të popullit të Kosovës” dhe që është provë e përkushtimit të Kosovës ndaj sundimit të ligjit.

Sipas prokurorit amerikan “ZPS-ja nuk ka ngritur akuza kundër UÇK-së apo kundër luftës që bëri ajo për pavarësinë e Kosovës. Nuk është as detyra, e as dëshira e ZPS-së apo e imja për ta bërë këtë. Por specialja ka ngitur akuza kunder disa individeve… »

Jack Smith, prokuror i njohur amerikan, njeriu më i fortë për drejtësi në Amerikë, është një prokuror me emër dhe me karrierë, ai gjuan politikanë të korruptuar, anëtarë bandash mafioze dhe kriminelë lufte nga Nju Jorku në Hagë. Ai tash po merret me ish-presidentin amerikan Tramp.

 

 

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...