15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Sot Zvicra i është kthyer jetës normale duke u “çliruar” nga koronavirusi – këto janë masat e reja nga Berna

Bernë, 31 mars -Zvicra ka nisur te hapet, me reduktimin dhe zbutjen e masave pas rënieve te numrit të viktimave dhe te infektuarve. Zvicra nga sot eshte rihapur, duke filluar nga ambientet e brendshme të restoranteve dhe njerëzit nuk do t’u kërkohet më të punojnë nga shtëpia por nga zyra. Përkundër ketyre masave te lehtësimit, mgjithate Berna ka vënë disa masa edhe pse jo aq strikte përballe pandemisë, sepse ajo është ende perezent në mesin tonë, njofton gazeta zvicerane në shqip le Canton27.ch

Këshilli Federal po vonon kur bëhet fjalë për pushimet verore. Njerëzit të cilët janë vaksinuar ose shëruar do të përjashtohen nga karantina kur kthehen në destinacionin e tyre, përveç nëse ky i fundit është viktimë e trafikut të madh të një varianti shqetësues.

Ministri zviceran i shëndetsise Berset me gazetarin e Le Canton27.ch flet edhe për pushimet verore, per masat dhe rregullat kur do kthen ne Zvicër 

ImageMinistri zviceran foli edhe për pushimet verore. Sipas tij Zvicra nuk ven ne karantine dhe nuk do të kërkojë më një test PCR negativ kur të ktheheni në vend. Kjo vlen për persona që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar nga kovidi. Për lehtësimin e këtyre masave në Zvicër e konfirmoi Ministri i Shëndetësisë në Zvicër Alain Berset ne bisedë me reporterin e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch

I pyetur rreth te adshtuiquajturit pasaporte COVID-19 Ministri i Shëndetësisë zvceerane en vazhdim për gazeten Le canton27. ka pohua se « nuk ka apsaporte per COVid-19 qe shpes e shof kete neper media. ne fakt eshte nje certifikat qe deshmon se ke pasur kovidinos eke qne i infektuar.. »

Këshilli Federal ka vizatuar konturet e përdorimit të certifikatës. Kuadri i saktë dhe përshtatjet përkatëse të urdhëresave do të vendosen për konsultë në 11 Qershor 2021. Vendimi do të merret më 18 Qershor. Certifikatat e para do të lëshohen në faza nga 7 qershori 2021 dhe në dispozicion për të gjithë popullsinë jo më vonë se fundi i qershorit.

Funksionimi i resrtauranteve, lokaleve tjera dhe tubimeve publike

Restorantet dhe baret mund të rihapin hapësirat e tyre të brendshme, me një maksimum prej 4 personash për tryezë (6 në tarracë). Mbyllja e detyruar në orën 11:00 shfuqizohet.

Takimet private në ambiente të brendshme po zvogëlohen nga 10 në maksimum prej 30 personash. Për ngjarjet, do të lejohen 100 spektatorë (të brendshëm) dhe 300 (të jashtëm). Gjysma e vendeve mund të zënë, në vend se një e treta. Grumbullimet spontane në hapësirat publike nuk janë më të kufizuara.

Kufiri për 50 persona për mësimdhënie në universitete hiqet nëse ato përfshijnë një plan shqyrtimi.

Puna në telefon nuk është më e detyrueshme, por rekomandohet vetëm. Kompanitë duhet të ofrojnë shqyrtim javor.

Për sportin, 50 persona tani mund të takohen, nga 15 aktualisht. Spektatorët lejohen dhe uljet sigurohen për hapësirat e brendshme, siç janë pishinat.

Personat e vaksinuar ose të shëruar do të përjashtohen nga karantina në rast kontakti me një person të infektuar, si dhe në kthim nga vendet në rrezik, me disa përjashtime.

Këshilli Federal gjithashtu ka zgjeruar matësit për ngjarje të mëdha. Që nga korriku, do të jetë e mundur të jesh 1000 brenda, 5000 jashtë. Stadiumet e futbollit mund të mbushen përsëri nga fundi i gushtit.

Në Zvicrën e banuar me 8.6 milionë, mbi 68 njerëz kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, ndërsa rreth 10 mije kanë humbur jetën, ne emsi e tyre edhe 300 shqiptare, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Deri tash ne Zvicer jane vaksionuar rreth 25 perqind e populltës, Zvicra po përdor vaksinat Pfizer dhe Moderna. Berna synon të ketë raundin e ardhshëm të kufizimeve lehtësuese më 1 korrik. 2.76 milionë njerëz jane vaksioolnuar me dozën e parë, ndërsa gati 1.5 milionë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...