-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Sot presidenti i Zvicrës Ignazio Casiss pret në drekë pune gazetarët ndërkombëtar nga Gjeneva aty edhe një shqiptar

Bernë, 14 nentor -Dreka presidenciale (Déjeuner présidentiel-Presidential Luncheon) e APES me presidentin e Konfederatës Zvicerane sivjet do te zhvillohet ne hotelin Bellevue Palace me z. Ignazio Casiss dhe gazetarët botërorë të tubuar në Asociacionin e Gazetarëve të Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn (Association de la Presse Etrangère en Suisse et au Liechtenstein-APES) ku do marrin pjesë edhe shumë personalitete të ndryshme nga qeveria helevetike, ambasadat dhe përfaqësues të organizatave botërore në Gjenevë dhe Bernë.

Dreka Presidenciale (APES) do te mbahet sot me 14 nëntor 2022 në Bellevue Palace Hotel Kochergasse 3-5 – 3011 Bern. Dreka presidenciale APES-2022 qe tashme eshte bere tradicionale ku do te marrin pjese 80 mysafire, kryesisht gazetarë boteror (45) te cilet ndjekin aktivitetet e qeverise zvicerane ne Berne dhe ato nderkombëtare ne Gjenevë.

Ne kete evenment, dreke pune me presidentin dhe shefit të diplomacise zviceran z.Ignazio Cassis eshte ftuar edhe gazetari nderkombëtar Nefail Maliqi, editor dhe kryeredaktor i gazetes zvicerane Le Canton27.ch, njofton gazeta zvicerane.

Peter Kenny, president i APES eshte i kenaqur me numrin e pjesemarresve ne dreken presidenciale me z.Cassis ku pos gazetareve do te marrin pjese edhe përfaqesues shtetit dhe nga depértamente te ndryshme të qeverise nga Konfederata Zvicerane, ato nderkombëtare (OKB) si dhe personalitete tjera nga biznesi dhe kultura.

Pos gazetareve dhe autoriteve zvcerane ne ketë dreke presidneciale do prezentojne edhe amabsador te disa shteteve, sikur ambsadori zviceran ne OKB z. Jürg Lauber, dy amabsadore te Ukrainës Artem Rybchenko (ne Zvicer) dhe ajo ne OKB znj.Yvheniia Filipenko, ambasadorja Patrizia Danzi, drejtoreshe e DDC-së etj..

Ne kuder te drekës se punes me gazetaret boteror, presidenti i Zvicres z. Ignazio Cassis fillimisht para mysafoireve do te flas për situtaten ne Zvicer, (mos) integrimet, zhvillimet tjera politike dhe ekonomike perfshire ketu edhe zhvillimet e fundit ne bote, sidomos ne Ukraine dhe roli i Zvicres si je vend neutral ne vatra e krizave për venien e paqes dhe stabilietin ne rajon. Kurse ne « Salon Rouge » ne Hotelin Bellevue Palace presidenti dhe shefi i diploamacise zvcerane z.Cassis do te mbaje nje konferencën ekskluzive për shtyp për APES, perfaqesues këta të mediave nderkombëtare.

Asociacionin e Gazetareve të Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn (Association de la Presse Etrangère en Suisse et au Liechtenstein-APES), shoqatë kjo e cila vepron që më shumë se njëqind vite (1928) dhe tubon reth 120 anëtarë, gazetarë këta nga vendet e ndryshme të planetit tonë (përfshire këtu edhe shqiptarë) të cilët në shkrimet e tyre të përditshme qofshin lajme ditore, reportazhe apo intervista.., prezentojnë jo vetëm vlerat e tolerancës dhe demokracisë së Zvicrës në vendet e tyre, por trajotjnë edhe tema tjera ekonomike në fushën e turizmit dhe biznesit, njëkohesisht duke promovuar edeh suksxeset e diaspores, ne kete rast asaj shqiptare ne Zvicer.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...