12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Para OKB në Gjenevë edhe shqiptaret me flamur të Kosovës dhe kombëtar solidarizoehn me palestinezët

Gjenevë, 12 maj -Ne mesin e qindrea protestuesve para Pallatit te OKB-së ne Gjenevë krahas flamujve palestinez, turq, zviceran, gjerman e popujve tjere liridashes eshte pare edhe flamuri i Kosovës edhe ai kombëtar, per t’u solidarizuar me popullin palestinez, qe sipas nje raporti të OKB-së brenda dy jave u vrane 63 fëmije në Palestine dhe një në Izrael, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Qinda persona sot ne dite e fundit te muajit Ramazan u mblodhen para Pallatit te OKB-së në Gjenevë per prtestuar kunder bomrdimeve të izraelit mbi popullaten civile dhe për treguan solidaritetin e tyre me popullin palestinez dhe denoncuan atë që ata besojnë të jenë shkelje të vazhdueshme të të drejtave të njeriut nga Shteti i Izraelit. portesta e sotme ne Gjenevë nisi me nje minut heshtje per viktimat.

Aucune description disponible.« Liri, liri për palestinezët »; « Stop dhunes ndaj fëmijeve dhe grave »; « Posht regjimi kriminel-Izraeli vrasëst »; « Natanjhu diktator »; « Drejtesi për Pupullin palestinez »,  « Jeten e japim- xhamine Al-Aqsa nuk e japim »..ishin këto disa parruila qe u pane dhe u degjua sot ne Gjenevë nga protestuesit para Palltit te OKB-së qe treguan solidaritet me popullin palestinez. Ata po ashtu kritikuar komunitetin nderkombëtar, ne veqanti OKB-ne e cila po ben vetem sehir perrballe masakrave dhe bombave mbi fëmijet palestinez.

Me pas fjalen para pases e muaren perfaqesues e vepremtarë te njohur palestinez si dhe eskperte dhe profesort te te drjtave të njeriut ne Gjeneve dhe Zvicer te cilet njezerit denuar dhunen e regjimit izraelit kunder popuzalltes civile. Nga shume diskutues Palestinen e krahasuan me Kosovë dhe Natanjahun me diktrorin serbe Miloshevic.

Në mesin e qindra demonstruesve palestinezë sot në Gjenevë morën pjesë edhe shqiptarët e Kosovës dhe Ballkani në Zvicër me flamuj kombëtarë të Kosovës parat Pallatit e OKB-së në Gjenevë në protestë kundër Izraelit, në shenjë solidariteti me popullin e shytpur palestinez!, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova, ne fakt me bvekimin  e ish-Qeverisë hapi zyrtarisht ambasadën e saj në Jeruzalem rreth mesit të marsit të këtij viti. Por, është e çuditshme që Izraeli ende nuk e ka hapur ambasadën e saj në Kosovë.

Në këtë proteste sot ne Gjenevë, përveç flamujve palestinezë, atyre të Zvicrës u pane edhe ai i Kosovës, Turqisë, Shqipërisë, Bosnjës, etj …

Aucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...