4.6 C
Berne
mardi 27/10/2020

Zvicër, mbahet referendum. Populli voton për pesë ceshtje jetike, njëra për migracion

Bernë, 27 shtator -Zvicra sot ka votuar për pesë çështjet kryesore (Migrimi, Pushimi i atësisë, Avionë luftarakë, Zbritja e taksës së fëmijëve dhe mbrojtja e kafsheve) njera nder to qe ishte em diskutabile ishte kjo e migracionit, njfotn gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe “Le Canto27.ch”

Referendumi më i diskutueshëm diteve te fundit ne mediat dhe publik ishte iniciativa e Partisë Popullore Zvicerane (SVP) për zbatimin e një kufiri për migracionin nga BE në Zvicër. Qeveria Zvicerane dhe të gjitha partitë e mëdha përveç SVP e hedhin poshtë iniciativën.

Pritet qe sot gjate diotes te shifet se a do ta votjne apo jo qytaret zviceranë nismën popullore “për imigrim të moderuar” («pour une immigration modérée»)

Avionë luftarakë

Mbi 6 miliardë CHF qeveria Zvicerane do të shpenzojë në aeroplanë të rinj luftarakë.
Një propozim identik qe shtuar publikut zviceran edhe në vitin 2014 por u kundershtu ame shumice votash (55%) për blerjen e 22 avionëve luftarakë “Gripen”.

Autoritet zvicerane në Berne arsyetohen se avionët janë të domosdoshem për të mbrojtur hapësirën ajrore të vendit, duke mos specifikuar llojin e avionëve që duhet blere, duke kërkuar miratimin e popullit për të rritur buxhetin ushtarak me një shumë të caktuar.

Derniers articles

Azili në Zvicër: Statistikat në tremujorin e tretë të vitit 2020. Shqiptarët “mungojnë”

Berne-Wabern, 23 tetor -Nga fillimi i korrikut deri në fund të shtatorit 2020, Zvicra regjistroi 3.161 kërkesa për azil, një rënie prej 14.3% krahasuar...

Mjekja e njohur shqiptare ne Gjermani, Dr.Aurora Meta Dollenberg, presidente e FME: Ja kur do të merrë fund pandemia

Presidentja e Federatës së Mjekëve në Evropë, Aurora Meta Dollenberg në një intervistë për Tv Klan tha se për shkak të kushteve atmosferike shumë...

Kosova anëtare në OKB-se jo para vitit 2040!

Shkruan: Nefail MALIQI     Hashim Thaci po flet pi ner dardhë nga Brezovica paska thënë se "Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e...

Dita Ndërkombëtare e OKB-së. 75-vjet «lufte» për paqë dhe liri të popujve

Me rastin e dites ndërkombëtare se OKB-se, 75-vjetorit te kesaj organizate boterore dje gazetari ynë në Gjenevë Nefail Maliqi (20 vite ne OKB) permes...

AIC, Mesazh i Drejtoreshës së Përgjithshme të Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Gjenevë

Gjenevë, 21 tetor (Nefail Maliqi) -Klubi Diplomatik i Gjenevës të enjten e kaluar (21 tetor 2020) ka organizuar dreke pune, tribune kjo e reflektimit...