4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Gjeneva nderkombetare ne kembe per Palestinen! Mbi 3000 protestuesë denuan gjenocidin izraelit. Aty edhe kandidati per president i Francës Mélenchon

Gjeneve, 3 shkurt -Një demonstratë e re e mbështetjes për popullin palestinez u mbajt të shtunën pasdite në Gjenevë. Ai mblodhi midis 1500 dhe 2000 njerëz, duke përfshirë Jean-Luc Mélenchon, udhëheqësin e France Insoumise (LFI), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Jean-Luc Mélenchon figura e së majtës radikale franceze ishte vërtet aty, të shtunën rreth orës 15:00 përpara Palais Wilson, selia e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut.

Ai shoqërohej nga disa anëtarë të tjerë të LFI-së, seksionet e të cilëve nga Franca fqinje ishin në origjinën e këtij tubimi, së bashku me organizata të ndryshme, sindikata dhe kolektive të tjera që mbështesin Palestinën.

Pasi u larguan nga Palais Wilson, demonstruesit arritën në Place des Nations përpara selisë së OKB-së, duke valëvitur flamuj dhe duke brohoritur parulla në mbështetje për Palestinën. Protesta u zhvillua pa probleme.

“Stop epokës së armëve”

Nga tubimi u dhanë edhe fjalime të shumta, nga folës herë francezë e herë zviceranë. Ata kërkuan « një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në Gaza », « fundin e regjimit të aparteidit », « fundin e gjenocidit të popullit palestinez » dhe « fundin e kolonizimit në Bregun Perëndimor ».

Jean-Luc Mélenchon ishte i fundit që foli. Me shpinën e tij nga « Karrika e Thyer » e famshme në Place des Nations, ai falënderoi veçanërisht OKB-në, dhe veçanërisht Sekretarin e Përgjithshëm të saj Antonio Guterres, për përpjekjet e saj për të « ndaluar masakrën ». Dhe shtoi: “Fatmirësisht ka OKB, përndryshe do të kishte vetëm barbarizëm”.

Duke ngacmuar turmën, ai tha se ishte “detyra jonë si qenie njerëzore të protestojmë, të bërtasim dhe të kërkojmë armëpushim”. Ai u bëri thirrje « të fuqishmëve që na qeverisin » të respektojnë ligjin ndërkombëtar dhe t’i japin fund epokës së armëve.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...