19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

Gjeneva nderkombetare ne kembe per Palestinen! Mbi 3000 protestuesë denuan gjenocidin izraelit. Aty edhe kandidati per president i Francës Mélenchon

Gjeneve, 3 shkurt -Një demonstratë e re e mbështetjes për popullin palestinez u mbajt të shtunën pasdite në Gjenevë. Ai mblodhi midis 1500 dhe 2000 njerëz, duke përfshirë Jean-Luc Mélenchon, udhëheqësin e France Insoumise (LFI), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Jean-Luc Mélenchon figura e së majtës radikale franceze ishte vërtet aty, të shtunën rreth orës 15:00 përpara Palais Wilson, selia e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut.

Ai shoqërohej nga disa anëtarë të tjerë të LFI-së, seksionet e të cilëve nga Franca fqinje ishin në origjinën e këtij tubimi, së bashku me organizata të ndryshme, sindikata dhe kolektive të tjera që mbështesin Palestinën.

Pasi u larguan nga Palais Wilson, demonstruesit arritën në Place des Nations përpara selisë së OKB-së, duke valëvitur flamuj dhe duke brohoritur parulla në mbështetje për Palestinën. Protesta u zhvillua pa probleme.

“Stop epokës së armëve”

Nga tubimi u dhanë edhe fjalime të shumta, nga folës herë francezë e herë zviceranë. Ata kërkuan « një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në Gaza », « fundin e regjimit të aparteidit », « fundin e gjenocidit të popullit palestinez » dhe « fundin e kolonizimit në Bregun Perëndimor ».

Jean-Luc Mélenchon ishte i fundit që foli. Me shpinën e tij nga « Karrika e Thyer » e famshme në Place des Nations, ai falënderoi veçanërisht OKB-në, dhe veçanërisht Sekretarin e Përgjithshëm të saj Antonio Guterres, për përpjekjet e saj për të « ndaluar masakrën ». Dhe shtoi: “Fatmirësisht ka OKB, përndryshe do të kishte vetëm barbarizëm”.

Duke ngacmuar turmën, ai tha se ishte “detyra jonë si qenie njerëzore të protestojmë, të bërtasim dhe të kërkojmë armëpushim”. Ai u bëri thirrje « të fuqishmëve që na qeverisin » të respektojnë ligjin ndërkombëtar dhe t’i japin fund epokës së armëve.

Derniers articles