-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Tri vite nga rasti i parë i COVID-19 që mori jetën e 15 milionëve njerëzve në botë dhe të 14 mije shqiptarëve

Gjenevë /WHO, 19 nentor -Rasti i parë i Covid-19 i identifikuar në Wuhan (Kine) me 19 nentor 2019 i njftuar nga një raport nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në Gjenevë. Nga 20 nentori ivitit 2019 kur u paraqit rasti i pare i koronavirusit nga një total prej më shumë se 630 milionë infeksionesh të lidhura me virusin në mbarë botën, 15 milionë njerëz kishin vdekur deri më 9 nëntor 2022, përfshirë 153,840 në Francë. Me më shumë se një milion të vdekur, Shtetet e Bashkuara kishin më shumë viktima, por Brazili dhe India gjithashtu duhej të dënonin shumë vdekje, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga selia e OBSH (WHO) ne Gjenevë

Nefail Maliqi Ne konferencen e XII evropiane te AMFE ne Stuttgart, cfare e tha sot OBSH/WHO: Pandemia COVID-19 mori jeten e 15 milioneve njerezve ne bote, ketu 14 mije shqiptare, po aq sa Milloshevici vrau ne Kosove!..

Peut être une image de 4 personnes et personnes deboutSiq jemi dëshmitare, para luftes mes Rusisë dhe Ukrainës, bota qe ballafaqurper dy vite rresht me nje lufte më të rrezikshme, disa herë se bombat e Putinit, pandemia COVID-19 qe goditi tere planetin, por fale angazhimit permanent te Organizates Botërore të Shendetësisë me seli ne Gjenevë me partner nderkombëtar, perfshire ketu edhe juve si mjekë, fituam luften, ne fakt ende se fituam, por pandemia e shekullit eshte ne prag te kapitulimit! Pra, ia dolëm bashkarisht, ju mentelbardhet me vaksina e medikamente, kursese ne gazetaret me fjalë, dmth me apele dhe mesazhe per te rrespektuar rregullat e OBSH-së dhe te qeverive boterore perballe semundjes vdekjeprurese te quajtur – koronavirus!

E quajtem lufte panemdine, sepse ishte një agresor i rrezikshem i shendetit te njeriut, ku mori jeten e miliona njerezve ne rruzullin tokësor. Sipas OBSH keto dy vitet e fundit ne bote humbën jeten rreth 15 milionë njerez, kurse mbi 500 milionë ishin te infektuar nga koronavirusi.
Nga pandemia COVID-19 ishte goditur me te madhe Eropa duke i marrur jeten e 2 milionë personave. Vetëm ne Gjermani kishte 135 078 te vdekur dhe 24. 609 159 te infektuar.
Pasoja te mëdha pandemia la edhe ne viset shqiptare, ku në ballkan dhe Evrope humben jeten rreth 14 mije shqiptare, po aq sa Miloshevici kishte vrare ne luften e fundit ne Kosovë. Keshtu vetem ne Shqiperi kishim 3 496 viktima 274 929 te infektuar, gati po aq edhe në Kosove me 3 128 viktima dhe 227 961 raste, kurse ne Maqedonine Veriore 9.278 te vdekur me 309 310 te infektuar nga koronavirusi.
Kur eshte fjala tek Shqiperia dhe Kosovë por edhe tek diaspora shqiptare ne këte drejtim rol te madh luajtur Federata e Mjekëve Shqiptare në Evropë e cila u mobilizuar me ekipet e veta qe nga fillimi pandemise, duke ndermarrur masa preventive qofte me maska dhe vaksina, ndihma qytetareve në rajon, por duke angazhuaredhe mjekë ne terren.Peut être une image de 4 personnes et personnes debout

 

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...