20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Sonte (21:00) është gjysmëfinalja e dytë e Eurovizionit, aty Shqipëria dhe Zvicra. Kush duhet të shkojë në finale?

Bernë, 9 maj -Pasi u përcaktuan 10 finalistët më të mirë në gjysmëfinalen e parë të martën e kaluar, 16 shtete konkurruese tani janë në garë për vendet e fundit në finalen e madhe të Eurovizionit 2024 Ndër to janë vendet e mëposhtme: Malta, Shqipëria, Greqia, Zvicra , Çekia, Austria, Danimarka, Armenia, Letonia, San Marino, Gjeorgjia, Belgjika, Estonia, Izraeli, Norvegjia dhe Holanda.  Spanja dhe Italia, të cilat direkt shkojnë në finale, shkruan gazeta zvicerane ne sqhoip Le Canton27.ch

Nga ora 21:00, drejtpërdrejt në Culturebox – France 4, me Nicky Doll në koment, do të dimë se kush do t’i bashkohet finalistëve të këtij edicioni të Eurovision 2024.

Nata e dytë gjysmëfinale premton një tjetër spektakël të madh muzikor, pohon faqja e Eurovizionit. Do të performojnë tre fitues të Eurovision Song Contest. Helena Paparizou fitoi Eurovizionin e Greqisë 2005 me My Number One dhe do t’i bashkohet Sertab Erener, e cila fitoi për Turqinë në 2003 me Anyway That I Can.
Së fundi, shfaqet edhe legjenda suedeze e popit Charlotte Perelli, e cila fitoi konkursin në vitin 1999 me këngën Take Me To Your Heaven.

Përveç Francës, Spanjës dhe Italisë, në finale do të kalojnë 10 vende.

Derniers articles