11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Sommaruga flet e shqetësuar per valën e dytë te COVID-19 në Zvicër

Koronavirusi zë edhe një herë një vend të rëndësishëm në shtypin e së Dielës me veçanërisht një intervistë me presidenten e vendit Simonetta Sommaruga.

Vala e dytë e koronavirusit padyshim që po bën titujt në shtypin zviceran këtë të dielë. Përveç një interviste me Presidentin e Konfederatës Simonetta Sommaruga, ne jemi të interesuar, ndër të tjera, për fatin e NVM-ve dhe shtëpive të pensionit të cilat gjithnjë e më shumë po arrijnë kufijtë e kapaciteteve të tyre. Presidentja Federale Simonetta Sommaruga ka folur për valën e dytë të koronavirusit në Sonntagsblick. Ajo shpjegon se dëshiron të analizojë me kujdes arsyet për numrin e lartë të vdekjeve për shkak të Covid-19.

E pyetur nëse Këshilli Federal veproi shumë vonë, Simonetta Sommaruga u përgjigj se ky ishte ende një veprim i bashkërenduar midis Konfederatës dhe kantoneve. Detyra e saj është të përmirësojë ato ndërveprime, vë në dukje ajo në intervistë. Dhe për të shtuar se vendimet politike janë gjithmonë një reflektim i popullsisë. Ndoshta një lodhje e caktuar me pandeminë kontribuoi që reagimi politik të zgjaste më shumë se në pranverë, argumenton ajo. Ministri tha se, nga fillimi i tetorit, ajo pa që Konfederata duhej të ishte përsëri më e pranishme, por sinjalet nga kantonet nuk ishin të qarta.

Më keq se në pranverë për NVM-të NZZ am Sonntag shpjegon se shumë NVM janë në një situatë më të keqe financiare sesa gjatë kontrollit në pranverë. Një në tre sipërmarrës, që i korrespondon 200,000 NVM-ve, ka frikë për mbijetesën e tyre, raporton gazeta Zurich, bazuar në një studim nga qendra e Ndërmarrjes për Shoqërinë. Kompanitë presin një rënie masive të shitjeve me 19% mesatarisht për tërë vitin 2020.

Studimi bazohet në një sondazh të 800 pronarëve të vetëpunësuar dhe bizneseve nga të gjithë sektorët dhe nga të gjitha rajonet e vendit. Nuk ka grip këtë dimër? Disa vende në hemisferën jugore, përfshirë Australinë, kanë pasur një dimër gati pa grip. A do të jetë e njëjta gjë në Zvicër? Ekspertët e intervistuar nga Matin Dimanche janë optimistë me kujdes. Sipas raportit të fundit javor të infeksionit nga gripi nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, « virusi i gripit nuk mund të zbulohej në asnjë rajon të Zvicrës gjatë dy javëve të fundit ».

« Numri aktual i zbulimeve është shumë më i ulët se në vitet e mëparshme, » konfirmon Ana Gonçalves, biologe në Qendrën Kombëtare të Referencës për Gripin në Gjenevë. Ajo tha, megjithatë, se « epidemia mund të ndodhë më vonë, është shumë e vështirë të parashikosh dhe ekstrapolosh mbi këtë bazë ». Masat pengesë të vendosura kundër Covid-19 janë një nga rrugët e paraqitura nga studiuesit për të shpjeguar incidencën e ulët të gripit. Këto tashmë kanë ndihmuar në uljen e numrit të ftohjeve, kollës dhe gastroenteritit tek fëmijët, veçanërisht në pranverë, shton gazeta.

Dr Maya von Planta, anëtare e Komitetit Zviceran të Pediatrisë, tregon për shembull se gjatë izolimit të parë, për gjashtë javë, « ajo nuk pa asnjë virus tek fëmijët që erdhën për t’u vaksinuar ». Mungesa e personelit infermieror Shtëpitë e pensioneve zvicerane gjithnjë e më shumë po arrijnë kufijtë e tyre.

Sipas SonntagsZeitung, njerëzit e sëmurë tani vazhdojnë të punojnë në mënyrë që të jenë në gjendje të sigurojnë kujdes të vazhdueshëm. Disa infermierë nga kantoni i Bernit që punojnë në shtëpitë e pensionit kanë dalë pozitiv për Covid-19, por janë inkurajuar të vazhdojnë të punojnë. Drejtoria Shëndetësore e Kantonit të Bernit miratoi këto masa të jashtëzakonshme.

Yvonne Ribi e Shoqatës së Infermierëve Profesionistë dënon këtë qasje. Lejimi i njerëzve të infektuar për të punuar nuk është vetëm në kundërshtim me detyrën e punëdhënësit, por edhe atë të shtëpive të të moshuarve. OFSP parashikon izolim të rreptë për njerëzit e sëmurë.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...