5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Snejperistet izraelit te dobet. Në vend te palestinezeve vrasin gabimisht njerëzit e vetë, dje nje avokat sot tri pengje izraelite

Berne, 17 dhjetor -Familjet e pengjeve izraelitë të mbajtur në Gaza mblidhen në Tel Aviv të shtunën më 16 dhjetor për t’i kërkuar qeverisë së tyre të bëjë më shumë për të liruar të dashurit e tyre, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pengët e vrarë “gabimisht”

Para dy jave (5 dhjetor) nje avokar izraelit u qëllua për vdekje nga ushtria e tij në Jerusalem

Një avokat izraelit nxitoi për të shpëtuar jetë gjatë një sulmi të Hamasit në Jerusalem. Pavarësisht gjithçkaje, ai u qëllua për vdekje nga ushtarët izraelitë gabimisht.

Gabimi i ushtrisë e vë nën presion qeverinë izraelite. Nëse nuk dënojnë ushtarët përgjegjës, familjet e pengjeve po humbasin durimin dhe kërkojnë që kabineti i luftës të krijojë një plan për të liruar të dashurit e tyre.

« Po na mbaron koha. » Ruby Chen ka një zë të thellë dhe një orë rëre në dorë. Pas shpinës së këtij izraelito-amerikani, djali i të cilit Itay, 19 vjeç, është rob në Gaza, kalon gjithashtu koha: 70 ditë 10 orë, 41 minuta dhe sekondat duken në një panel të madh me numra të kuq. Atmosfera është e rëndë në sheshin e pengjeve të Tel Avivit këtë të shtunë, më 16 dhjetor, duke zëvendësuar zemërimin e mbrëmjes së mëparshme: njoftimin për vdekjen e tre pengjeve, të vrarë “gabimisht” nga ushtarët izraelitë.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...