24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Skandali i shekullit: Në “Pandora Papers” të implikuar rusë e serbë, si dhe ata të Tiranës dhe…

Bernë, 4 tetor -Për gati dy vjet, ICIJ organizoi dhe drejtoi një hetim “Dosjet Pandora”  që përfshiu qindra gazetarë botëror. Të dhënat u analizuan në një kërkim të fshehtë nga më shumë se 600 gazetare dhe gazetarë nga 117 vende. Të dhënat hedhin dritë mbi pronarët e vërtetë të më shumë se 27,000 kompanive në det të hapur,njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Regjistrimet konfidenciale prej 11.9 milionë përfshijnë letrat e themelimit nga kompanitë dhe trustet e kutive të letrave, emailet, llogaritë dhe dokumente të tjera.

Kush jane perosnazhet e dokumentit “top-sekret” ne ballkan?

Në listën e zyrtarëve është edhe një politikan shqiptar, të përfshirë edhe shqiptarët nga Kosova dhe Shqipëria. Nga kjo e fundit eshtë përfshirë një politikan (i njour për redaksinë tonë) si dhe rreth 15 kompani shqiptare.

Specialistët e dyshuar janë mashtrues të cilët janë trajnuar posaçërisht për punën e tyre dhe i bindin viktimat e tyre të investojnë gjithnjë e më shumë para. Në fakt, nuk ka tregti me para. Të dhënat përfshijnë politikanë, super të pasur, oligarkë, kriminelë dhe të famshëm.

Sipas gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch në sklandalin e shekullit “Pandora Papers” janë të implikuar miq e bashkëpunëtorë të Putinit (Pandora Papers: Putin me prona në Mynih dhe Monako) dhe Vuçiqit edhe të udhëhqësve të Serbisë, Shqipërisë dhe ish-udhëheqës të Kosovës.

“Këshilltarët e klientëve” punojnë në qendrat e ngritura posaçërisht në Bullgari, Kosovë dhe Ukrainë, dhe vende të tjera.

Sipas këtij “dokumenti “top-sekret” është zbuluar se gjiganti inxhinierik boshnjak Energoinvest, i cili ndërtoi linjën e interkoneksionit të energjisë elektrike midis Shqipërisë dhe Kosovës, pagoi më shumë se 3.6 milionë euro për një konsulencë të vogël me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe të kryesuar nga një biznesmen shqiptar (i njour për redaksinë tonë) me lidhje politike me kreun e shtetit.

Projekti, dhjetë vjet në zhvillim dhe me rëndësi të madhe strategjike si për Shqipërinë ashtu edhe për Kosovën, hedh themelet për pavarësinë energjetike të Kosovës nga ish sundimtari i saj Serbia dhe për krijimin e një blloku të ri energjetik në rajon.

Rrjeti i Raportimit të Krimit dhe Korrupsionit i Serbisë, KRIK, zbuloi prova përfundimtare nga rrjedhjet se Sinisa Mali, Ministri i Financave i Serbisë dhe ish -kryetar i Beogradit, zotëronte 24 apartamente luksoze në bregdetin bullgar.Sipas KRIK, Mali ishte pronar i këtyre dy kompanive në det të hapur nga Ishujt e Virgjër Britanikë edhe pasi u bë kryetar i Beogradit. Një tjetër PEP serb që shfaqet në rrjedhje, Nikola Petroviq, është ish-kreu i kompanisë shtetërore të transmetimit të energjisë elektrike në Serbi dhe njeriu më i mirë i Presidentit serb Aleksandar Vuçiç.

Siniša Mali, një politikan i shquar serb dhe aleat i ngushtë i Presidentit Aleksandar Vuçiq, mohoi me zë të lartë raportet e vitit 2015 që e lidhnin atë me 24 prona luksoze në bregdetin e Bullgarisë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e ka mbrojtur Malin, një aleat të vjetër, kundër çdo sugjerimi të marrëdhënieve korruptive.

Unë kam besim absolut në Ministrin Siniša Mali”, tha Vuçiq në fillim të këtij viti.

Unë do t’ju kujtoj të gjitha gënjeshtrat për të, rreth 24 apartamente në Bullgari. Politikanët që udhëhoqën atë fushatë gënjyen, media gënjeu”.

Të dhënat e rrjedhura tregojnë se Presidenti rus Vladimir Putin ka prona sekrete në Monako, dhe kryeministri çek Andrei Babish ka harruar të merret me një kompani në det të hapur që bleu dy shtëpi në Francën jugore për 12 milionë dollarë.

Pandora Papers": Die geheimen Geschäfte von Politikern und Prominenten - Berliner Morgenpost

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...