6.9 C
Berne
jeudi 2/02/2023

« Skenderbeu » në Gjenevë nuk dorëzohet përballë ftoftit siberian në Zvicër (-40)

Berne, 22 janar -Nëse e shikojmë me vëmendje bustin e “Skenderbeut” në Gjenevë të mbuluar me akull, akulli ka stilisur fytyrën e heroit tonë dhe duket sikur natyra i ka dhënë jetë bustit të bronxtë duke ruajtur fytyrën “Skenderbeut”, dhe pamjen e tij krenare. Busti i SKënderbeut është i vendosur buzë liqenit në qytetine bzukur evropiane të Gjenevës, qender kjo evropiane

Moti: -42.3°C mbrëmë në kantonin e Bernës!

Temperaturat negative dyshifrore nuk janë të rralla hajtew ketyre 48 oreve te fundit, me një rekord të matur në Bernese Oberland. Moti: -42.3°C mbrëmë në kantonin e Bernës!
Temperaturat negative dyshifrore nuk janë të rralla mëngjesin e kësaj të premteje, me një rekord të matur në Bernese Oberland.

Zvicra u zgjua nga ajri i ngrirë dje dhe sot në mëngjes, siq deshmoln edhe kjo foto lart e heroit kombetar shqiptar Skenderbeut  te vendosur buze liqenit Lac Leman ne Gjenevë, disa metar prane selise se OKB-së, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kete acar te fotft siberian e ka deshmuar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Nëse e shikojmë me vëmendje bustin e “Skenderbeut” në Gjenevë të mbuluar me akull, akulli ka stilisur fytyrën e heroit tonë dhe duket sikur natyra i ka dhënë jetë bustit të bronxtë duke ruajtur fytyrën “Skenderbeut”, dhe pamjen e tij krenare. Busti i SKënderbeut është i vendosur buzë liqenit në qytetine bzukur evropiane të Gjenevës, qender kjo evropiane.

Disa stacione matëse përgjatë Para-Alpeve regjistruan temperaturat më të ulëta të dimrit, si në Thun (BE), ku termometri tregoi -17 gradë.

Megjithatë, ne jemi ende larg të dhënave historike, vë në perspektivë MeteoSwiss. Në Thun, për shembull, kjo është temperatura e tretë më e ulët e regjistruar që nga fillimi i kampionimit atje në 1971. Në La Brévine (NE), me nofkën « Siberia e Zvicrës », merkuri ra në -23 gradë. Edhe këtu jemi larg rekordit të famshëm zviceran të regjistruar më 12 janar 1987, i cili ishte -42 gradë.

Pavarësisht gjithçkaje, ishte e nevojshme të mbuloheshe mirë kur dilje nga shtëpia. Termometrat treguan -12.7 në Sion, -11.2 në Payerne (VD) ose -8.8 në Nyon (VD), sipas matjeve nga MétéoSuisse dhe MétéoNews. Vetëm qyteti i Luganos përjetoi një temperaturë mbi kufirin e ngricave me 0.4 gradë.

Pas një fillimi të butë të vitit, dimri i ka vënë sytë Zvicrës. Nata më e ftohtë e këtij sezoni dimëror daton në 12 dhjetor, me -27 gradë në Qafën Ofen (GR).

Ndërprerje në trafikun hekurudhor

I ftohti i ftohtë prishi hekurudhën të premten në mëngjes, pa qenë kaos. Disa trena të anuluar dhe vonesa në disa linja, mëngjesi ishte i komplikuar për disa nga pasagjerët e SBB.

Në linjën Valais, në Charrat pranë Martigny, një ndërprerës ngriu para orës 6:00 të mëngjesit, duke rezultuar në largimin e disa trenave rajonalë dhe deri në 20 minuta vonesë në linjë.

Trazirat u regjistruan edhe midis Palézieux dhe Romont, ku një tren u prish herët të premten. Edhe atje, na u desh të llogarisnim me vonesa, kohën kur ekipet e CFF mund të pastronin kolonën.

Më në fund, udhëtarët që udhëtonin në linjën Broye gjithashtu duhej t’i përballonin problemet e tyre me durim. Rreth orës 8:30 të mëngjesit, një ndërprerës i ngrirë në Estavayer-le-Lac ndërpreu trafikun dhe autobusët zëvendësues u vendosën në vend deri rreth orës 10:30 të mëngjesit.

Këto shqetësime shkaktuan disa vonesa në pjesën tjetër të rrjetit, veçanërisht në linjën Lozanë-Gjenevë. Por që nga fundi i mëngjesit i gjithë rrjeti po përjeton rikthimin në normalitetAucune description disponible.

Derniers articles

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

Abrashi, Shabani e Demhasaj me Grasshoppersin eliminohen nga Baseli i Zeqirit

Baseli është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Zvicrës në futboll. Grasshoppersi si vendas ka pësuar humbje me rezultat 5:3 nga Baseli. Përballja e Kupës mes...

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara nga kontrolli në një nga shtëpitë e presidentit Biden

FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë në një nga shtëpitë e Presidentit Joe Biden,...