15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

SKANDALOZE: Shqiperia e Edi Rames « ia jep » Kosoven Vucicit ?!..Qou vadis Shqiperi ? Tirana harroi « Ballkanin e Hapur » po mendon tash kah « Serbia e Madhe »

  • Ndersa ne Zvicer para ca ditesh, mbi 500 harta jane djegur ku ne nje shkolle te Gjenevës eshte pare nje harte ku eshte pare Kosova si pjese e Serbisë

Bernë, 5 prill -Në mes të Tiranës ne nje konfrence është prezentuar nje hartë në të cilën Kosova është pjesë e Serbisë duke plotesuar dehsirne e presidneit serb Aleksnansder Vucict për « Serbine e Madhe » ne kohen kur ne Hage po gjykohen kreret e UCK-së qe bashke me NATO-n me gjak ia shkëputen Serbise Kosovën, shkruan gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch

Nuk mund te thuhet se hartat ishin te vjetra, kur aty shkruan Maqedonia Veriore?!

Në Tiranë, në një takim me ministrat e qeverisë, Kosova del në hartë si « pjesë e Serbisë » ndërsa FYROM si « Maqedonia e Veriore » me emrin aktual..harte kjo e cila vjen nga Beogradi midis Tirane, qe sigurisht presidenti serb Vucci do ta falenderonte mikun e tij Edi ramën!

Dhe per cdi asnjë nga anëtarët e kabinetit, madje as vetë kryeministri Edi Rama qe eshte « bere merak shume  » për kreret e UCK-së ne Hagë nuk ka reaguar për këtë hartë.

Konkretisht, sipas gazets zvicerane ne shqip Le Canton27.ch gjatë takimit të Ministres së Turizmit, Belinda Baluku, me investitorët, në panelin pas folësit është shfaqur një hartë e Shqipërisë që tregon kufijtë e vendeve përreth, përfshirë edhe Serbinë ku  Repulika e Kosovës shfaqet në hartë si pjesë e Serbisë (?!) dhe askush në Shqipëri nuk ka folur për kete skandal te turpshëm!

Ndersa ne Zvicer para ca ditesh, mbi 500 harta jane djegur ku ne nje shkolle te Gjenevës eshte pare nje harte ku eshte pare Kosova si pjese e Serbisë, meqerast autoritetet zvicerane kane hapur hetime per te denuar pëgjegjesit. Harat e « Serise se Madhe  » ne Gjenve eshet pare nga fmijet  10-12 vjcar kurse nga « burat » shqiptar njk eshte paar fare kjo harte e amdhe 3 metar me 5 ne midis Tirane. Ose nderroni syzat ose kyreministrin!…

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...