22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Skandal ne Gjenevë / Një minister izraelite keqpërdor OKB-në duke shkelur ligjin ndërkombëtar, po nxit dhunë me deklaratat e tija


Ministri i financave i linjës së ashpër të Izraelit, Bezalel Smotrich, ka bërë thirrje për fshirjen e fshatit palestinez Huvare. Keto komente OKB i quan të papërgjegjshme dhe të papranueshme Ministri izraelit do marrë pjesë në konferencën e bonove të Izraelit në DC, por pas komenteve provokuese dhe nxitëse nuk do të pritzet me ndonjë zyrtar amerikan

OKB: Ministri izraelit nxit dhunën me deklaratën e tij

Komisioneri i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut ka kritikuar ministrin e financave të linjës së ashpër të Izraelit për thirrjen për « fshirjen » e fshatit palestinez Huwara, duke i përshkruar komentet e tij si një « deklaratë të pakuptueshme të nxitjes së dhunës dhe armiqësisë ».

Ministri i financave i linjës së ashpër të Izraelit, Bezalel Smotrich, ka bërë thirrje për fshirjen e fshatit palestinez Huvare. Keto komente OKB i quan të papërgjegjshme dhe të papranueshme Ministri izraelit do marrë pjesë në konferencën e bonove të Izraelit në DC, por pas komenteve provokuese dhe nxitëse nuk do të pritzet me ndonjë zyrtar amerikan (UN calls Smotrich’s comments on Huwara irresponsible and unacceptable Finance minister still expected to attend Israel Bonds conference in DC following inflammatory remarks, but is not expected to meet with any US officials during trip), njofton ngas Gjeneva gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

SHBA i ka kërkuar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu që të distancohet nga thirrja e Smotrich për heqjen e Huvara.

Izraeli po shkel ligjin ndërkombëtar

Amnesty International dënoi në një deklaratë lirimin e të dyshuarit dhe përdorimin e paraburgimit administrativ, duke shtuar se kjo është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.

Të paktën 62 palestinezë, përfshirë persona të armatosur dhe civilë, janë vrarë që nga fillimi i vitit 2023, tha Ministria e Shëndetësisë palestineze.

Trembëdhjetë izraelitë dhe një turist ukrainas u vranë në sulmet palestineze gjatë së njëjtës periudhë, sipas shifrave zyrtare izraelite.

Ai i referohej deklaratës së ministrit izraelit të financave, Bezalel Smotrich, kreut të partisë që përfaqëson interesat e kolonëve hebrenj në Bregun Perëndimor.

Pas vrasjes së dy izraelitëve në qytetin Huwara, kolonët izraelitë këtë javë i vunë flakën dhjetëra shtëpive, dyqaneve dhe makinave në Huwara dhe një palestinez u vra.

Volker Turk tha këtë në një fjalim në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë, ku prezantoi zyrtarisht një raport mbi situatën në territoret e pushtuara palestineze, transmeton Hina, duke iu referuar Reuters, transmeton Le Canton27.ch

Mediat lokale raportuan se ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallan nënshkroi urdhrat për ndalimin administrativ të dy të dyshuarve të enjten, pasi një gjykatë e Jerusalemit urdhëroi policinë të lirojë të shtatë personat e arrestuar për sulmin ndaj palestinezëve në Huwara.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...