15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Gazeta zvicerane NZZ: Shqiptaret e Lugines se Presheves deshirojne t’i bashkohen Kosoves!

Bernë, 11 prill -Gazetarja e NZZ më pas ka udhëtuar për në Bujanoc për të vizituar përfaqësuesin e vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberin. Ai përshkruan zyrën e tij me portretin e Skënderbeut në mur. Ai citon fjalët e Kamberit: “Nuk është e lehtë. Ndjej se nuk jam i mirëpritur atje”.

Më në fund, shtypi evropian i kthehet shqiptareve te diskriminuar ne Serbi

Redaksia e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch disa here ka qene kritike ndaj injorances të disa mediave boterore, sidomos atyre evropiane te cilat vazhdimisht jane marrur vetem me serbet e Kosovës, keshtu duke anashkaluar shqiptaret në Serbi te cilet jane dy here me shume se sa serbet ne Kosove dhe me te diskriminuar se nga ata.

Jo vetem kaq shqiptaret e Lugines se Presheves decenive te fundit ishin viktime e politikave antishqiptare te regjimit te Beogradit si dikur ne Kosovë, para vitit 1999. Shqiptaret ne tri komunat  shqiptare (Medvegje, Bujanoc dhe Presheve) ne kufi me Kosoven jane te diskriminuar dy herë, një nga Beogradi dhe dy nga Bruksel te cilet teresisht jane lene pasdore, te cilit anashkalim i kane ndihmuar nje cik edhe mediat evropiane?!.. Por sot si duket nje gazetë zvicerane ka « thyer akullin » e heshtjes karshi mijera shqiptareve ne Serbi te cilet jane populli me i varfur dhe me i diskriminuar ne Evropë.

Neue Zürcher Zeitung nga Bujanoci: Skënderbeu ne zyrë, mbi kokën e  deputetit të vetem shqiptare ne Serbi – Shaip Kamberit  

Gazetari thekson se motivimi i Kamberit për veprim politik është lufta për të drejtat e pakicave në Serbi. Por edhe se nuk është realiste të pritet sukses në atë luftë: “Presidenti serb është autokrat dhe i paparashikueshëm në veprimet e tij. Kështu që negociatat vështirë se janë të mundshme”.

Sipas fjalëve të Kamberit, siç raporton autori i reportazhit të gazetës zvicerane, është e nevojshme që Lugina e Preshevës të bëhet pjesë e negociatave ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës: “Ne po paguajmë një çmim të lartë për marrëdhëniet e këqija mes dy shtetet”, thotë Shaip Kamberi, shkruan gazeta zvicerane Neue Zürcher Zeitung nga Bujanoci.

Shqiptarët në Serbinë jugore dëshirojnë që Kosova t’i bashkohet (Albaner in Südserbien sehnen sich nach Kosovo-Anschluss)..me ket tituill gazeta prestijgioze zvicerane Neue Zürcher Zeitung (NZZ) eshte marrur me shqipatret e Serbisë ku bene fjla eper diskminimin e ytre nga auroritet serbe ne Beogrda, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Presheva është një qytet i vogël në Serbinë jugperëndimore, pikërisht në kufirin me Kosovën. 95 për qind e popullsisë së komunës, e cila ka mbi 60.000 banorë, janë shqiptarë etnikë. (Presevo ist eine Kleinstadt im Südwesten Serbiens, direkt an der Grenze zu Kosovo gelegen. 95 Prozent der Bevölkerung der Gemeinde, die über 60 000 Einwohner zählt, sind ethnische Albaner.) Shumë prej tyre duan një shkëputje nga Serbia, duan t’i përkasin Kosovës. Ata ndihen të diskriminuar nga Beogradi dhe sikur dikur kosovarët..  » shkruan gazeta Neue Zürcher Zeitung

Nga reportazhi i agztes zvcerane mësojmë se serbët në veri të Kosovës janë besnikë ndaj Serbisë, e më pas: “Askund nuk manifestohet aq fuqishëm trashëgimia e pazgjidhur e konfliktit të Kosovës sa në veri të Kosovës dhe në Luginën e Preshevës”.

Gazetrja zvicerane (Adelina Gashi) padyshim ka udhëtuar nga Kosova sepse përshkruan pamjen e qytetit nga ajo anë. Më pas zbulojmë se shqiptarët e quajnë të gjithë zonën e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës “lugina”, që në shqip do të thotë luginë.

Diskrminimi i djeshem ne Kosovë, sot regjimi i Beogrdait e vazhdon ne Lugine e Presheves mbi shqipatret entik!

Dhe sipas gaztes zvicerane, Presheva vështirë se është ndryshe nga Kosova: “Kush ulet aty në kafene, ecën nëpër treg apo kërkon udhëzime, ndihet sikur është në Kosovë e jo në Serbi”.

I pari i paraqitur në raport është kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi. Fjalët e para që ai citon: “Njerëzit në Preshevë e konsiderojnë veten kosovarë”.

Arifi për gazeten zvicerane ka thëne se « qeveria serbe po na diskriminone vazhdimisht”

Gazetrja zvicerane ka vizituar edhe shkollën fillore në Preshevë, e cila është ndër më të mëdhatë në Serbi me 1300 fëmijë shqiptarë. Drejtoresha e Fitore Sahiti ka thëne për gazeten NZZ se “Mësuesit tanë nuk lejohen të ligjërojnë historinë e Kosovës dhe të flasin për pavarësinë”, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta NZZ shkruan se tekstet e historisë dhe muzikës nga Shqipëria apo Kosova nuk lejohen, ndaj fëmijët mësojnë nga tekstet jugosllave të viteve 1980. Regjisori i tregoi gazetares flamuj shqiptarë të vizatuar nga fëmijët për 28 Nëntorin, “Ditën e Flamurit” shqiptar.

“Kjo në fakt nuk lejohet. Drejtoresha i vë dorën para gojës dhe i thotë: “Autoritetet po na shikojnë nëpër gishta”.

Gazeta zvicerane ne vazdhim ka shrtkzuar se « në shkollë janë të punësuar 156 edukatorë, pesë prej të cilëve janë serbë, sepse edhe serbishtja është lëndë e detyrueshme, ndërsa të gjithë të tjerët e japin mësimin në gjuhën shqipe… »

Personazhi i radhës në reportazhin zviceran është Fisnik Islami, i cili në moshën 26 vjeçare mbaroi Fakultetin Juridik në Tiranë, ëndërronte të bënte karrierë si gjyqtar në Preshevë dhe tani, në moshën 37 vjeçare dhe me tre fëmijë, synon të transferohet në Gjermani.

Ka aplikuar disa herë për pozitën e gjyqtarit, por nuk e ka marrë, edhe pse ka pasur notat më të mira dhe ka marrë licencën e avokatit në Beograd.

“Nuk mund të them me siguri, nuk kam prova, por besoj se jam shqiptar”, citon gazeta zvicerane fjalët e Islamit.

“Sigurisht që do të doja që Presheva t’i bashkohej Kosovës. Por ata nuk na duan” kane then qwyteatret e Presheves për gazeten e njohur zvicerane NZZ.

Siopas NZZ « plani i Vuçiqit dhe Thaçit për të shkëmbyer Preshevën me veriun e Kosovës dhe më pas se si dështoi për shkak të frikës së Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë se mund të krijonte oreks të ri për lëvizjen e kufijve në Ballkan… »

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...