-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Nga shpërthimi i sotem ne Taksim (Stamboll), 6 persona viktima dhe 53 janë plagosur

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 53 janë plagosur pas një shpërthimi në një rrugë të frekuentuar këmbësore në qendër të Stambollit, ka thënë presidenti i Turqisë.

Recep Tayyip Erdogan e quajti shpërthimin një « sulm » dhe tha se gjashtë persona u vranë dhe 53 u plagosën në Avenue Istiklal në zonën e Taksim.

Pas shpërthimit të sotëm të ndodhur në sheshin Taksim në Stamboll, Turqia ka vendosur ndalimin e transmetimit të pamjeve.

Lajmin e bëri të ditur Gjykata Penale e Paqes e Stambollit, e cila njoftoi se për shpërthimin ishte vendosur ndalim transmetimi.

Kryeprokuroria publike e Stambollit njoftoi se ka nisur hetimi për shpërthimin dhe se për ngjarjen janë caktuar 5 prokurorë publikë.“Ndalimi i transmetimit është vendosur në lidhje me shpërthimin në Stamboll.

Është vënë në vëmendje të të gjitha organizatave tona mediatike”, tha RTÜK në një deklaratë.

Kujtojmë se deri më tani nga shpërthimi raportohet për 4 viktima dhe 38 të plagosur.

 

Nga shpërthimi që ndodhi pak më herët në rrugën e mbipopulluar Istiklal të Stambillit, katër persona kanë humbur jetën dhe 38 janë plagosur, tregoi Guvernatori i qytetit, Ali Yerlikaya.

“Të plagosurit tanë po trajtohen. I urojmë mëshirën e Zotit për ata që humbën jetën dhe shërim të shpejtë të lënduarve. Zhvillimet do të ndahen me publikun”, shkroi Yerlikaya.

Guvernatori i qytetit të Stambollit, Ali Yerlikaya, ka thënë se ka të vdekur dhe të lënduar nga shpërthimi me bombë që tronditi Turqinë, pak më parë.

“Sot rreth orës 16.20 ka ndodhur një shpërthim në rrugën Taksim Istiklal në lagjen tonë Beyoğlu.

Në vendngjarje kanë shkuar ekipet tona të policisë, shëndetësisë, zjarrfikësve dhe AFAD.

Ka viktima dhe të plagosur. Zhvillimet do të ndahen me publikun”, ka shkruar ai në Twitter

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...