22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Gruaja nga Kosova refuzon ta mësojë gjuhën gjermane, Zvicra e kërcënon me kthim në Kosovë

Nje proces i stergjatur po vazhdon ne  gjykatën federale te Zvicres, ku nje kosovare, ka vite që refuzon të mësojë gjermane?! Por, sipas autoriteteteve mund te largohet, burri mund te qendroje, kurse gemija mund te zgjedhe: te rrine me babain ose me te shkoje me nenen e tij!, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar Blick.

Me konkretisht, gruaaja nga Kosova e cila jeton në kantonin e Aargaut nuk dëshiron të dijë asgjë për gjuhën e shtëpisë së saj të re, ne Zvicer.  Autoritetet nuk donin t’i vazhdonin lejen e qëndrimit të zonjës. Në fund, çështja përfundoi në gjykatën federale.

Duhet të bëni vetëm një gjë: të mësoni gjermanisht. Për këtë gruaja nga Kosova ishte pajtuar me zyrën e migracionit në kantonin Aargau. Por ajo refuzoi me këmbëngulje të mësonte gjuhën gjermane. Rezultati: autoritetet e Aargaut nuk donin më t’ia zgjatnin lejen e qëndrimit gruas. Në fund shkoi në gjykatë – madje edhe në gjykatën federale. Atje tani është vendosur: Gruaja do të paralajmërohet vetëm sipas ligjit të imigracionit.

Në një vendim të botuar të enjten, gjyqtarët e Lozanës i theksuan gruas “në çdo formë” se ajo pritej të zbatonte njoftimet e bëra në procedurën aktuale. Përndryshe, ju mund të prisni një anulim ose një mosrinovim të lejes suaj

Në vendimin e saj, Gjykata e Lartë Federale thekson se sa e rëndësishme është të fitosh aftësi gjuhësore për të qenë në gjendje të integrohesh në shoqëri.

Burri me siguri do të qëndronte në Zvicër

Megjithatë, interesi privat i të prekurve aktualisht ende mbizotëron që të mund të qëndrojnë në Zvicër, ku ajo ka jetuar me bashkëshortin e saj – gjithashtu nga Kosova – dhe djalin e tyre katër vjeç e gjysmë.

Nëse nuk ripërtërihet leja, mund të supozohet se bashkëshorti do të qëndronte në Zvicër, ku ka punuar për të njëjtin punëdhënës për dhjetë vjet. Për fëmijën, kjo në fakt do të thoshte se ai do të mund të rritej vetëm me njërin nga dy prindërit.

“Qëndrimi jobashkëpunues” u zvarrit me vite

Pavarësisht marrëveshjes së integrimit dhe kërkesave të përsëritura të mëvonshme nga Zyra e Migracionit në Aargau, gruaja që tani u paralajmërua nuk dha prova për njohjen e gjuhës.

Sipas gjykatës federale, gruaja “në mënyrë të vazhdueshme” refuzoi të “bënte çdo përpjekje për të mësuar gjuhën gjermane”

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...