14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Shqiptarit nuk i japin pasaporten se nuk e njeh historinë e Francës. Po, cfare me bere me 10 % te francezëve qe nuk e njohin historine e tyre ?!

Paris, 3 shtator -Antoine *, një shqiptar 25-vjeçar, i cili ndodhet në Francë për dymbëdhjetë vjet, iu refuzua natyralizimi, sipas Le Parisien. Arsyeja ? Ai nuk kishte njohuri të mjaftueshme për historinë e Francës, shkruan gazeta zviceraen ne shqip Le Canton127.ch

Oui, qu’ai-je fait des 10% de Français qui ne connaissent pas leur histoire ?!

I pranishëm në tokën franceze prej më shumë se dhjetë vitesh dhe me një diplomë profesionale në xhep, një i ri shqiptar ka aplikuar për natyralizim. Një kërkesë e refuzuar nga prefektura e Haute-Vienne, sipas parizianit, më 25 korrik, për shkak të disa mospërputhjeve gjatë intervistës së tij. I riu do të kishte bërë një apel..

Nese vertete eshte keshtu, athere 10 %b perqind e francezëve nuk e njohin historine e tyre dhe atyre duhet konfiskuar pasaporten franceze  (Les Albanais n’ont pas de passeport parce qu’ils ne connaissent pas l’histoire de France. Si cela est vrai, alors 10 % des Français ne connaissent pas leur histoire et leurs passeports français devraient être confisqués), shkruan gazeta zviceraen Le Canton127.ch

Dosja e tij është e përpiluar, me të gjitha dokumentet e nevojshme: diploma, fletëpagesa, deklarata tatimore, madje ka rishikuar Historinë e Francës. Gjatë intervistës, ai iu përgjigj pyetjeve themelore rreth “Luftës së Parë Botërore, Luftës së Dytë Botërore, Napoleonit, Marsejesë, pyetjeve rreth Limoges dhe Limousin”. Por në një moment, intervista u kthye në jetën e tij private, do të thoshte i riu. “Zyrtari më pyeti se cila ishte feja ime, çfarë mendoja për Karim Benzeman apo nëse preferoja Francën apo Shqipërinë. Më vjen keq që nuk munda ta filmoja intervistën. »

Për Antoine, pyetjet do të ishin bërë papritmas shumë më të vështira, si funksioni i Edith Cresson, identiteti i disa ministrave ose vendndodhja e qyteteve Arromanches dhe Nouméa, etj.

Pasi mori refuzimin e natyralizimit të tij, i riu vendosi të apelojë. Por deri më tani asnjë përgjigje. Vështirësia për të do të qëndronte në faktin se është e pamundur për të të provojë natyrën e shkëmbimeve. Për më tepër, autoritetet nuk janë shumë të zëshme për këtë temë. Tashmë kanë dy muaj për t’u kthyer tek të rinjtë, ai që shpreson më shumë se një leje qëndrimi për të nisur karrierën e tij profesionale. “Shefi im do që unë të marr përsipër restorantin ku kam punuar për pesë vjet. Por nuk bëhet fjalë që unë të hyj në borxh deri në një milion euro duke blerë biznesin vetëm me leje qëndrimi. »

Derniers articles