20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Shqiptaret e Luginës së Presheves, kërkojnë nga BE ta njoh Asociacionin e Komunave Shqiptare në Serbi. Brukseli dhe Beogradi te ndal diskriminim racial ndaj shqiptarëve në Serbi dhe privilegjin ndaj serbëve në Kosovë!

Ne mars do kete protesta të medha nga shqiptaret etnik të Lugines së Presheves kunder injorances dhe diskriminimin racial te Beogradit dhe BE-së ndaj shqiptareve ne Serbi

Racizmi evropian dhe nderkombetar: Qe 20 vite flasin per pakicen serbe ne Kosove e cila eshte e privelegjusr dhe llastuar ne Kosove nga evropianet dhe merr rroga nga Prishtina dhe Beogradi, kurse shqiptaret (ne Serbi) Luginen e Presheves një rajon i banuar me shumice shqiptare etnike, numerikisht (dy fish) me shume se serbet ne Kosove, janë me te varfurit dhe me te diskriminuarit ne Evrope nga regjimi i Beogradit qe njihet si « serbi Jugore, kurse nga Prishtina si « Kosove « Lindore » qe shpesh  amalistet ket rajon, Luginën e Presheves e konsiderojne si « Katalonja e Serbisë ». A thua, sikur shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Presheves (140 mije)  te ishin jo muslimane (ortodoks) si do te reagonte Bashkimi Evropian ne Bruksel ?!, shkruan gazeta zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch   

Preshevë/Burksel, 29 janar -Do përkujtuar se Asociacioni i komunave serbe eshte themeluar me 25 gusht te vitit 2015 , nenshkruar nga qeveria Isa Mustafa-Hashim Thaci. Ate dite autori i ketij shkrimi (redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch) ishte prezent aty, ne Bruksel. Dhe tash nese sot SHBA dhe BE po i benë presion Qeverise se Kosovës, kete nuk po bene per ta themelur apo për ta nenshkruar, por thjeshte për ta zbatuar ate që e kane nenshkruar parardhesit e tij, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Isa Mustafa, Thaçit e Veselit më 5 shtator 2018: Mos gënjeni, unë s’e kam themeluar Asociacionin e Komunave Serbe

Pra «zajednica» serbe eshte, ekziston, ate e kane themeluar dhe nenshkruar para 7 vitesh ish-qeverite e Kosovës, kurse Albin Kurti sot po reziston përballe presioneve nderkombëtare per t’mos e zbatuar!..

Do perkujtuar se e ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, konfirmoi se delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë nënshkruar pas një dite të gjatë (25 korrik 2015) katër marrëveshjet e diskutuara shumë muajt e fundit: Marrëveshjen për Telekomunikacionin, Marrëveshjen për Energjinë, për lirimin për qarkullim të urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë si dhe për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Isa Mustafa atbote kishte dekalruar se « pala kosovare konsideron se të gjitha marrëveshjet janë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës ». Edhe ministri i atehershem i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi kishte pohuar se marrëveshjet « janë në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës ».

Para Ish-kryeministri Isa Mustafa i thënë Tachit dhe Veselit, mos rreni se »une nuk e kam themeluar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe se vendimi për këtë Asociacion ishte nënshkruar nga Hashim Thaçi, sa ishte kryeministër i vendit… »

Ministrja e Kosovës për Dialog Edita Tahiri tha se « nënshkrimit të marrëveshjeve u kanë paraprirë zhvillimet pozitive në këtë raund të bisedimeve ». « Marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe është në pajtim të plotë me Kushtetutën e Kosovës.

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha se « marrëveshjet e nënshkruara janë të mira për popullin serb në Kosovë. » Në veçanti Marrëveshja për krijimin e Asociacionit, i cili « do të ketë kompetenca shumë të gjera ».

Në këtë Asociacion bëjnë pjesë katër komunat në veri: Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, si dhe komunat e tjera në jug Graçanica, Shtrpce, Novo Brda, Ranillugu, Pasjane si dhe Parteshi dhe Kllokoti.

Serbise dhe Vucicit me Asociacionin e Komunave Serbe mund t’i pergjigjet vetëm Presheva nese vejne ne praktike (jetësojne) Asociacionin e Komunave Shqiptare te themeluar ne shtatorin e vitit 2015

Aucune description disponible.Sido qe te jete përgjigjien e Serbisë per Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë mund t’ia jap vetem Presheva nese deshiron. Konfrom reciprocitete Presheva duhet zbatoje (jetosoje) funksionimin e Asociacioni të  komunave shqiptare në Luginë i cili ishte themeluar me 12 Shtator te vitit 2015, dmth pak dite pas themelimit te AKS.

Deklarata e themelimine Asociacionit te Komunave Shqiptare ne Serbis (AKSH) ishte miratua në mënyrë unanime, 43 këshilltarët komunalë nga të tri komunat shqiptare, përjashtuar këtu këshilltarët e PVD-së, partisë së Riza Halimit.

Këshilltarët shqiptarë të tri komunave të mbetura në Serbi, Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, kanë miratuar Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serb. Ky asociacion ngeh paralele me asociacionin e Komunave serbe në Kosovës dhe vjen si masë reciprociteti.

Kryetari i Këshillit Nacional Shqiptarë, Jonuz Musliu (sot i ndjeri) i cili gjatë vitit 2002-2001 udhëhoqi politikisht grupin gueril UÇPMB i kishtze thene redaktorit te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se »rrugë tjetër nuk ka pos realizimit të të drejtave të shqiptarëve të Luginës. Sipas tij. Serbia gjithmonë ka qenë e interesuar për spastrim etnik dhe marrjen e tokave shqiptare… »

Musliu kishte shtuar se «shqiptarët janë të vendosur që të realizojnë vullnetin e tyre dhe asgjë më shumë. »

Asociacioni i Komunave shqiptare në Serbi ka ardhur si masë reciprociteti me asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, Asociacion ky i Luginës i cli atbeote ka marrë mbështetje edhe nga Prishtina dhe nga Tirana zyrtare.

Deputeti i vetem shqiptar ne Serbi Shaip Kamberi: Shqiptaret ne Luginen e Presheves jane te diskriminuar ne gjitha sferat. Ne duam reciprocitet, nuk kërkojme asgjë me shume, se serbet në Kosovë!

Aucune description disponible.Problemet më të mëdha ne Luiginen e Presheves perballe regjimit te Beogradit janë simbolet, papunesia, eksodi, ekonomia, arsimi dhe kultura. Përfaqësuesit e shqiptarëve thonë se ata kanë humbur besimin tek shteti i Serbisë dhe institucionet e tij dhe koheve te fundit edhe nga BE e cila qe 20 vite merret vetëm me pakicen serbe e cila eshte e priveligijuar sa nga beogradi po aq edhe nga Bruklslei, kurse shqipaztrewt nik nme Luiginen e Preshves, dy fishjme me shume se sa serbet ne Kosovë, jane te in joruar nga Beogrdait dhe Brukslei?!.. » thote për gazeten zvicerane ne shqip z.Ragmi Mustafi Kryetar Keshillit Nacional Shqiptare ne Bujanoc.

Ndfyrshe, depueit i vetem shqiptare ne Parlamentin e Serbise z.Shaip Kamberi, ka derklaruar se  « fajtori kryesor për gjendjen është « mungesa e vullnetit për zgjidhje afatgjatë të problemeve themelore të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Krijohet përshtypja se shteti nuk do t’i integrojë ata vërtet në shoqëri ».

Duke folur për problemet specifike, Kamberi thotë se « institucionet shtetërore që veprojnë në nivelin lokal janë etnikisht të pastra, pra pa shqiptarë, ose numri i tyre është simbolik. E ndër problemet e tjera të mëdha janë edhe ato në fushën e arsimit – siç është mosnjohja e diplomave dhe mungesa e librave shkollorë ».

Së pari, këto janë komuna shumë të varfra, ende janë duke u rimëkëmbur nga konfliktet e armatosura midis forcave të sigurimit të shtetit dhe shqiptarëve kryengritës të mbledhur në Ushtrinë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit (UCPMB). Konflikti zgjati për gjashtë muaj, nga nëntori i vitit 2000 deri në fund të majit 2001, dhe përfundoi me ndërmjetësimin e NATO-s dhe bashkësisë ndërkombëtare. Ky rajon kufitar është në të njëjtën kohë një faktor i pashmangshëm kur bëhet fjalë për marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës.

Referendumi (1992) i shqiptareve etnik ne Luiginen e Presheves dhe Asociacioni i Komunave Shqiptare ne Serbi «mollë e ndaluar» nga Beogradi dhe Brukseli?!

Aucune description disponible.Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve kujtojnë se Deklarata Politike u miratua në vitin 2018, me të cilën ata kërkuan nga të gjithë pjesëmarrësit në negociatat në Bruksel të përfshinin çështjen e të drejtave të shqiptarëve të këtij rajoni në bisedimet përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në këtë kontekst, theksohet edhe Referendumi nga viti 1992, kur 98% e tyre votuan për autonomi politike dhe territoriale me të drejtën për t’u bashkuar me Kosovën. As Serbia e as bashkësia ndërkombëtare nuk e kanë njohur këtë referendum?!, ndersa pa kurresfarew refendumi BE ben presion tek nderkombëtaret qe te thmelojne Asciaconinin e e Komunave Serbe ne Kosovë, perderisa neglizhojne Asocionin e Komunave shqiptare ne Serbi?!

Analistet nga Lugina e Presheves gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i kane thënë se « e drejtë e shqiptareve etnik nga Lugina e Presheves për vetevendsoje eshte legjitime dhe e garantuar nga karta e OKB-së dhe e Helcinkit që të vendosim vet për fatin tonë dhe të drejtën per popujt autokton dhe ketu nuk ka të drejtë as Beogradi e as Brukseli dhe askush tjetër të na i mohoj, e drejtë kjo e garantuar edhe nga konventat ndërkombëtare.. »

Rajoni i Luginës së Preshevës është një temë e pashmangshme edhe kur bëhet fjalë për shkëmbimin e territoreve. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq mohon se kjo është e mundur. Kjo poltike shytpyese regjimikt te Beopgradit ka bere qe sot ne perendim te gjenden mbi 60 mije shqiptare nga Serbia, ku vetem ne Zvcer jane rreth 20 mije shqiptare, kryesisht nga Lugian e Preshwves (Serbia Jugote)

Derisa ne Kosovë ju eshte siguruar (falur, rezervuar) pa vota, 20 ulëse deputeteve serbe (për 80-100 mije serbe) ne parlamentin kosovar, kurse ne ate te Serbise eshte vetem nje i deputetë ishqiptarë  zgjedhur me vota (qe perfaqeson 140 mije shqiptare)  te cileve vazhdimisht e kundershton regjimi serbe?!  Ky a nuk diskrimnimnim dhe racizem  ndaj shqiptareve dhe privilegj dhe llastim i serbeve te Kosovës nga evropianet dhe komuniteti nderkombëtar?! ka shkruar në fuind gazeta zvicerane Le Canton27.ch duike shrtuar se ne mars te ekitj viti do kete protesta të masovike nga shqiptaret etnik të Lugines së Presheves kunder injorances dhe racizmit te Beogradit dhe BE-së ndaj shqiptareve ne Serbi!

The Albanians of the Presheve Valley ask the EU to recognize the Association of Albanian Municipalities in Serbia.

Brussels and Belgrade to stop the racial discrimination against the Albanians in Serbia and the privilege against the Serbs in Kosovo!

In March, there will be large protests by the ethnic Albanians of the Presheva Valley against the ignorance and racial discrimination of Belgrade and the EU against the Albanians in Serbia.

Serbia and Vucic with the Association of Serbian Municipalities can only respond to Presevo if they put into practice (live) the Association of Albanian Municipalities founded in September 2015

The only Albanian MP in Serbia, Shaip Kamberi: Albanians in the Presheve Valley are discriminated against in all spheres. We want reciprocity, we don’t ask for anything more than the Serbs in Kosovo!

The referendum (1992) of the ethnic Albanians in Luiginen of Presheve and the Association of Albanian Municipalities in Serbia « forbidden apple » from Belgrade and Brussels?!

  •     *      *

Les Albanais de la vallée de Presheve demandent à l’UE de reconnaître l’Association des municipalités albanaises de Serbie.

Bruxelles et Belgrade pour arrêter la discrimination raciale contre les Albanais en Serbie et le privilège contre les Serbes au Kosovo !

En mars, il y aura de grandes manifestations des Albanais de souche de la vallée de Presheva contre l’ignorance et la discrimination raciale de Belgrade et de l’UE contre les Albanais de Serbie.

La Serbie et Vucic avec l’Association des municipalités serbes ne peuvent répondre à Presevo que si elles mettent en pratique (en direct) l’Association des municipalités albanaises fondée en septembre 2015

Le seul député albanais en Serbie, Shaip Kamberi : les Albanais de la vallée de Presheve sont discriminés dans tous les domaines. Nous voulons la réciprocité, nous ne demandons rien de plus que les Serbes du Kosovo !

Le référendum (1992) des Albanais de souche à Luiginen de Presheve et l’Association des municipalités albanaises de Serbie « pomme interdite » de Belgrade et de Bruxelles ?!

* * *

Die Albaner des Presheve-Tals fordern die EU auf, den Verband der albanischen Gemeinden in Serbien anzuerkennen.

Brüssel und Belgrad, um die Rassendiskriminierung der Albaner in Serbien und die Privilegierung der Serben im Kosovo zu beenden!

Im März wird es große Proteste der ethnischen Albaner des Presheva-Tals gegen die Ignoranz und Rassendiskriminierung Belgrads und der EU gegen die Albaner in Serbien geben.

Serbien und Vucic mit dem Verband der serbischen Gemeinden können Presevo nur antworten, wenn sie den im September 2015 gegründeten Verband der albanischen Gemeinden in die Praxis (live) umsetzen

Der einzige albanische Abgeordnete in Serbien, Shaip Kamberi: Albaner im Presheve-Tal werden in allen Bereichen diskriminiert. Wir wollen Gegenseitigkeit, wir fordern nichts weiter als die Serben im Kosovo!

Das Referendum (1992) der ethnischen Albaner in Luiginen von Presheve und dem Verband albanischer Gemeinden in Serbien « verbotener Apfel » aus Belgrad und Brüssel?!

Derniers articles