15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Shqiptaret me flamur e zemër mbeshtesin liderin boteror Erdogan. Në tubimin e shekullit në Stamboll, ku muarën pjesë mbi 1.7 milionë (sa Kosova sot) aty edhe flamuri kuqezi !

Mbi 1.7 milion (po aq sa banore sot ka Kosova) morën pjesë në tubimin në Stamboll te dielne e fudnmti, qe nga emdiat boterore u quajt tubim i shekullit!  Te gjthe ata ishin pro presidentin turk Erdogan. Aty u pa edhe flamuri kombetar kuqezi i shqiptareve si dhe dy shteteve shqiptare (Kosovës dhe Shqiperise) dueke valavitur ne tubimin e fundit historik te Erdgoan ne stamboll. 

Fushata për zgjedhjet legjislative dhe presidenciale në Turqi po hyn në shtrirjen e saj përfundimtare. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan organizoi një takim të madh në pistën e aeroportit Ataturk të dielenem fundit. Kanë mbetur edhe 7 ditë deri në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të 14 majit, të cilësuara si zgjedhjet më të rëndësishme në botë, njofton nga Stambilli gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Ai është babai ynë”: Në Stamboll, miting masovik dhe i shekuillit i Rexhep Tajip Erdogan, një javë para zgjedhjeve presidenciale

Sipas mediave boterore, evropianet kane mbtur me goje hapur kur kane pare ket tubim masovik me qinfa mija (afer 2 milione) perktahes te erdoganit. Sot asnje lider ebvropian smuid te tuboj qyetaret, popillin evete kaq shume dhe nujk di si fitojne ata te zjgdhedhen pe rpresidnet me keot grupe te gola nejrezish, trhonme an alnalistet.

Edhe një javë të mbetur deri në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të Turqisë, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tërheq një turmë masive në Stamboll, ku dikur shërbeu si kryetar bashkie.

Flamuriu shqiptar perballe Erdoganit ne Stamboll ne mesin e 1.7 milionë flamujve turq

Afer dy milion (po aq sa banore sot ka Kosova)  morën pjesë në tubimin në Stamboll te dielne e fudnmti, qe nga emdiat boterore u quajt tubim i shekullit!  Te gjthe ata ishin pro presidentin turk Erdogan. Aty u pa edhe flamuri kombetar kuqezi i shqiptareve si dhe dy shteteve shqiptare (Kosovës dhe Shqiperise) dueke valavitur ne tubimin e fundit historik te Erdgoan ne stamboll. Do perkujtuar se sot ne Tuqqi jetojne dhe veprojne rreth 5 milione shqiptare te cilet ju shamnegn asimilimit ne sllave apo greke.

Dhe per cudi aty nuk pame asnje flamur sallve, as te Serbise apo te Rusise, raporton nga Stambolli korrespondenti i gazetes zvicoerane ne shqip Le Canton27.ch

Vetëm pak ditë para zgjedhjeve, nga e gjithë bota filluan të vinin deklarata në mbështetje të presidentit Erdogan. Krerët e shteteve në Ballkan deklaruan se Turqia dhe bota kanë nevojë për presidentin Rexhep Tajip Erdogan dhe u bënë thirrje qytetarëve me origjinë ballkanike që jetojnë në Turqi që ta mbështesin presidentin Erdogan në zgjedhje.

 

 

 

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...