12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Shqiptaret e Medvegjes mes kulles dhe çekanit

Shkruan: Muharrem Salihu

Medvegjë, 2 prill – Të dielën, më 3 prill, në Serbi mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, të rregullta presidenciale dhe të rregullta lokale për Qytetin e Beogradit dhe 12 vetqeverisje lokale.

Në zgjedhjet parlamentare, sipas sistemit proporcional, për Kuvendin popullor të Republikës së Serbisë zgjedhen 250 deputetë. Të drejtë vote kanë 6.501.689 votues të regjistruar në 8.255 vendvotime.

Partitë shqiptare të Luginës së Preshevës, ndryshe nga zgjedhjet e vitit 2020 kur ishin bërë bashkë në një listë për të marr pjesë në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, kësaj radhe janë ndarë në dy koalicione.

Në zgjedhjet që pritet të mbahen të dielën e 3 prillit, po garojnë “Koalicioni i shqiptarëve të luginës” që udhëhiqet nga Shaip Kamberi i cili deri tani ka mbajtur postin e deputetit dhe “Alternativa Demokratike shqiptare” që udhëhiqet nga Shqiprim Arifi, ish kryetar i komunës së Preshevës.

Dy koalicionet e partive shqiptare po marrin pjesë të ndarë në zgjedhje me nga 10 kandidatë dhe synojnë votat e rreth 70 mijë shqiptarëve me të drejtë vote në Luginën e Preshevës.

Me këtë rast, Muharrem Salihu, afarist dhe aktivist i çështjes kombëtare nga Medvegja, përmes Gazetës FAKTI, ka apeluar që shqiptarët që kanë të drejtë vote, të dalin dhe të votojnë sipas gjykimeve që ata mund t’i kenë. Janë dy lista dhe kanë mundësi me zgjedhë. Por, në anën tjetër, thotë Salihu, shqiptarët e Medevegjës në vend se të ndjejnë solidarizimin e dy komunave simotra – Presheva e Bujanoci, pse jo edhe të Tiranës e Prishtinës, për të mos marrë pjesë në këto zgjedhje, atyre u është imponuar pjesëmarrja në zgjedhje, sepse me vet faktin se dikush për të marrë pjesë në Parlamentin e Serbisë, nuk po i përfill interesat e një pjese të madhe të shqiptarëve në Serbinë e jugut. Pra ata, sipas Salihut, apelojnë që të marin pjesë në këto zgjedhje dhe detyrimisht e nxjerrin para aktit të kryer Medvegjën që të mos ndahet nga pjesa tjetër e popullatës. Në një far mënyre, Medvegja po ndodhet në mes të kullës dhe çekanit dhe siç po shihet nuk ka alternativa në këto rrethana, nënvizon Salihu.

“Përfaqësuesit tanë vazhdojnë ditë e natë të brohorasin kundër Serbisë, por në anën tjetër punojnë për Serbinë. Ky është realiteti dhe Serbia në njëfarë forme po i ndihmon ata, duke i akuzuar formalisht nëpër media, duke i bërë heronj për ne, pra po na i imponion heronjtë tanë, që ne të mos kemi alternativë për të mos i identifikuar apo as për ti diskutuar, sepse ata tash më janë heronjtë tanë, ndërkohë që të njejtit nuk po i përçojnë interesat e shqiptarëve, por të Serbisë, qoftë në zgjedhjet e parafundit kur i shëryben si dekor për opozitë, dhe pastaj gjatë gjithë mandatit brohiritën gjëra nga më të ndryshme irelevante, por jo ato për çfarë ishin zgjedhur, qoftë tani kur thonë që nuk do ta votojnë Vuçiqin për President, por ndërkohë do të marrin pjesë në zgjedhjet. Sikur gjithë shqiptarët të mos bëheshin pjesë e këtyre zgjedhjeve, faktori ndërkombëtar do të përqëndrohej te ne dhe do të kuptonte nga afër se çka po ndodhë. Në këtë mënyrë do të tërhiqej vëmendja e ndërkombëtarëve për punën e pasivizimit të adresave. Fatkeqësisht, me pjesëmarrje në zgjedhje, këta po duan haptazi të kalojnë mbi këto çështje, sepse në këtë mënyrë po mbrohet interesi i shtetit, e jo i neve që jetojmë aty dhe fatkeqësisht ata këtë interes po përfaqësojnë. Por gjithsesi, e përsëris, shqiptarët në Medvegjë duhet të marrin pjesë në këto zgjedhje të imponuara, sikurse ato të parafundit, dhe të votojnë për listat që ata i preferojnë”, apelon Muharrem Salihu.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...