15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Shqiponja me duart e brazilienit dhe brohoritja « Kosova, Kosova-Albania, Albania” që ‘tërboi’ lojtarët dhe tifozet serbë ne Katar

Doha, 24 nentor -Pas humbjes fiasko te Serbise nga Brazili 0:2 ne stadiumin interantional ne Doha apti edhe « përshndetje » me simbolin e shqipnjes shqipatre për lojtaret dhe tifozet serbe, kesja ardhe jo nga shqipatzret por nga btazilienet, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova, Kosova – Albania, Albania’, tifozi nga Katari bën simbolin e shqiponjës para tifozeve dhe futbollistëve të Serbisë ne stadumin nderkombëatr ne Doha-Katara 

Serbia debutoi të enjte kundër Brazilit në Botërorin e Katarit (Stadiumi Lusail, ora 20:00) me humbje te re dhe me uniforma të reja që kanë nxitur një polemikë të fortë. “Orlovi” (Shqiponjat) do të luajnë për herë të parë në një kampionat botëror me një logo ndryshe.

Pasi e dergoi ne Shtepi Serbine, Brazli nisi aventurën e tij në Katar 2022 në mënyrën më të mirë të mundshme, përballje e vlefshme për Grupin G. Dy golat e takimit u shënuan nga Richarlison në minutat 62′ dhe 73′.  Ndërkohë në fundin e ndeshjes një tifozi ri nga Brazili  ka bërë simbolin e shqiponjës para tifozeve dhe lojtarëve të Serbisë duke brohoritur « Kosova, Kosova, Kosova » dhe  « Albania, Albania ».

Gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch kishte mesuar nga tifozet e huaj, se serbet ne stadium ne ndeshjen Brazil-Serbi te prire për provokime, kishin pergatitur edhe pllakatin « Kosova eshte Serbi » por pasi humbi 0:2 ju djeg « prvokacija » dhe nuk e qiten fare, sepse nuk shkonin dy humbje, pas humbjes së Kosovës 1999 dhe humb e sotme nga nga Brazili…

 

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...