-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Shqiponja me duart e brazilienit dhe brohoritja « Kosova, Kosova-Albania, Albania” që ‘tërboi’ lojtarët dhe tifozet serbë ne Katar

Doha, 24 nentor -Pas humbjes fiasko te Serbise nga Brazili 0:2 ne stadiumin interantional ne Doha apti edhe « përshndetje » me simbolin e shqipnjes shqipatre për lojtaret dhe tifozet serbe, kesja ardhe jo nga shqipatzret por nga btazilienet, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova, Kosova – Albania, Albania’, tifozi nga Katari bën simbolin e shqiponjës para tifozeve dhe futbollistëve të Serbisë ne stadumin nderkombëatr ne Doha-Katara 

Serbia debutoi të enjte kundër Brazilit në Botërorin e Katarit (Stadiumi Lusail, ora 20:00) me humbje te re dhe me uniforma të reja që kanë nxitur një polemikë të fortë. “Orlovi” (Shqiponjat) do të luajnë për herë të parë në një kampionat botëror me një logo ndryshe.

Pasi e dergoi ne Shtepi Serbine, Brazli nisi aventurën e tij në Katar 2022 në mënyrën më të mirë të mundshme, përballje e vlefshme për Grupin G. Dy golat e takimit u shënuan nga Richarlison në minutat 62′ dhe 73′.  Ndërkohë në fundin e ndeshjes një tifozi ri nga Brazili  ka bërë simbolin e shqiponjës para tifozeve dhe lojtarëve të Serbisë duke brohoritur « Kosova, Kosova, Kosova » dhe  « Albania, Albania ».

Gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch kishte mesuar nga tifozet e huaj, se serbet ne stadium ne ndeshjen Brazil-Serbi te prire për provokime, kishin pergatitur edhe pllakatin « Kosova eshte Serbi » por pasi humbi 0:2 ju djeg « prvokacija » dhe nuk e qiten fare, sepse nuk shkonin dy humbje, pas humbjes së Kosovës 1999 dhe humb e sotme nga nga Brazili…

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...