11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Pyetëm për ju në Bernë: Shqiperia dhe Kosova a janë në « listë »? Cilat vaksina pranohen në Zvicër? A vlenë « certifikata » e huaj?

Bernë, 30 shtator -Coronavirus: Hyrja në Zvicër.M erenien e numrit te vitkimave dhe rastve te infektive ne ballkan, sidos ne Shqiperi, Kosovë, Maqedoni e Veriut, Serbi apo Luginen e Presheves..edhe Zvicra ka « zbutur » dhe reduktura masat bashke me rregullat qe deri dje ishin strikt.

Keshtu , redaksia jone diteve te fundit ka pranuar nje sër pytjesh nga me te ndryshmet nga lexuesit tane rreth vaksinave, certifikatave.. se si mund te hyjne ne Zvicër. Dhe mu per kete gazeta juaj Le Canton27.ch  ju ka drejtuar autoriteteve zvicerane (OFSP-BAG) ne Berne, nga te cilet kemi marrur keto përgjigjie:

Pyetja: A mund të hyj në Zvicër me një certifikatë të huaj?

Përgjigjia: Po, mund te hyhet. Certifikatat e BE -së dhe EFTA-s njihen për hyrje në Zvicër, ashtu si ato të vendeve të treta të lidhura me sistemin e BE -së. Kështu, ju gjithashtu mund të hyni në Zvicër me një certifikatë nga vendet e mëposhtme: Shqipëria, Andorra, Ishujt Faroe, Izraeli, Maqedonia e Veriut, Maroku, Monako, Panama, San Marino, Selia e Shenjtë, Turqia dhe Ukraina, njofton gazeta zvcierane ne Shqip Le Canton27.ch

Kushdo që arrin në Zvicër duhet të plotësojë një formular hyrjeje. Nëse nuk jeni të vaksinuar ose të shëruar, ju gjithashtu duhet të testoni negativ.

Cilat vaksina lejojnë hyrjen në Zvicër? Zvicra nuk njeh vaksinat Ruse Sputnik!

Njerëzit të cilët janë vaksinuar me njërën nga vaksinat e mëposhtme lejohen të hyjnë në Zvicër:

Pfizer / BioNTech (BNT162b2 / Comirnaty® / Tozinameran)
Moderna (mRNA-1273 / Spikevax / COVID-19 vaksina Moderna)
AstraZeneca (AZD1222 Vaxzevria® / Covishield)
Janssen / Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S)
Sinopharm / BIBP (Vaksina SARS-CoV-2 (Vero Cell))
Sinovac (CoronaVac)

Vaksinimi duhet të jetë në gjendje të provohet me anë të një certifikate të njohur ose certifikate tjetër të vaksinimit. Përveç emrit, emrit dhe datës së lindjes, data e vaksinimit dhe vaksina e administruar duhet të shfaqen në certifikatën e vaksinimit.

Shënim: certifikata e vaksinimit e cila ju autorizon të hyni në Zvicër nuk është e vlefshme në vendet për të cilat posedimi i një certifikate është i detyrueshëm. Në këto vende, për shembull restorante ose muze, vetëm një certifikatë është e vlefshme. Mund të jetë një certifikatë zvicerane COVID ose një certifikatë e huaj e njohur.

A është ende e mundur të kalosh tranzit nëpër Zvicër?

Rregullat e mëposhtme zbatohen për tranzitin përmes Zvicrës: Kalimi nga një shtet Shengen në një shtet tjetër Shengen. Njerëzit që banojnë ligjërisht në zonën Shengen në parim mund të hyjnë në Zvicër nga një shtet Shengen në mënyrë që të vazhdojnë udhëtimin e tyre në një shtet tjetër Shengen.

Nëse personi në tranzit nuk siguron dëshmi se është vaksinuar dhe shteti i destinacionit në zonën Shengen ka autorizuar shprehimisht hyrjen e personit në fjalë për një qëndrim të shkurtër deri në 90 ditë, hyrja e tij në zonën Shengen duhet të jetë bëhet drejtpërdrejt në gjendjen e destinacionit.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret pombyllin syte përballe diskriminimit, bashke me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...