15.5 C
Berne
mardi 9/08/2022

Shpetimtari kosovar i nje serbe ne Gjeneve, rrezikon nga policia te debohet nga Zvira. Ivana u be merak, spo e zen vendi vend!

Berne, 23 korrik – Një i ri nga Kosova që shpëtoi një grua nga zjarri është gjobitur me mbi 4500 franga. Ai rrezikon deportimin, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar mediave vendore.

I riu nga Kosova rrezikon dëbimin pasi ia shpëtoi jetën serbes në Zvicër. Ivana po perpiqet ta ndale largimin shpetimtarin e saj!

Në fund të muajit prill, Mexhidi, e shpëtoi Ivanën nga zjarri në banesën e saj. Një histori aq më e bukur se kjo e fundit është serbe dhe se dy popujt nuk kanë qenë gjithmonë në marrëdhënie të mira.

Kështu shkruan mediumi zviceran 20min.ch, teksa shton se ky gjest heroik bëri që i riu, i vendosur ilegalisht në Gjenevë, të shfaqej në radarin e policisë.

Sipas mediumit, ky i fundit sipas ligjit e ka denoncuar atë pranë organeve kompetente.

Kështu, më 5 korrik, Mexhidi u dënua me gjobë ditore prej 4500 franga. për qëndrim dhe punë të paligjshme. Në veçanti për shkak të një precedenti, në Bazel. Ai u ankua kundër këtij vendimi gjyqësor. Gjithashtu, dosja e tij i është përcjellë Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM). Prandaj i riu rrezikon edhe dëbimin”, thuhet në artikullin e medias nga Zvicra.

“Ligji është i njëjtë për të gjithë,” thërret Ivana. Por më duket skandaloze që një hero që shpëtoi një jetë duhet të dëbohet nga vendi”.

Ajo tregon se Mexhidi nuk e ka menduar se kur t’i vijë në ndihmë, pavarësisht rreziqeve fizike dhe ligjore.

“Zvicra është e pamëshirshme”, vajton kjo banore e Eaux-Vives, e cila synon të bëjë “çdo gjë të mundshme” për të ndihmuar shpëtimtarin e saj. Por tani për tani, Ivana është në errësirë. “Mexhidi duhet të thirret në polici këtë javë”, thotë ajo, raporton 20min.ch.

Nga ana e autoriteteve kantonale, në këtë fazë, Departamenti i Sigurisë, Popullsisë dhe Shëndetit (DSPS) është i kufizuar në rikujtimin e procedurave: “Në përgjithësi, kur Zyra Kantonale e Popullsisë (OCPM ) merr dijeni për një situatë të një personi me banim të paligjshëm, i kërkohet të shqyrtojë situatën.

Derniers articles

Shefi i OKB-se alarmon: Bota po luan me arme. Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”

Gjeneve, 7 gusht - (UN, Le Canton27.ch) Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres. Dhe...

Gruaja shqiptare me shami nga Guinness World Records: Mbulesa eshte liria ime qe ma garanton OKB!

Shkruan: Arbnora Fejza Idrizi Po e nis këtë shkrim duke u thirrë në teorinë fillozofike të fillozofit francez, Zhan Zhak Ruso i cili thotë-‘’Njeriu lind...

Kosova nuk guxon ta bej te njejtin gabim! OKB kritikon Francën për ndalimin e bartjes së shamisë në shkolla

Franca ka shkelur një traktat ndërkombëtar të të drejtave të njeriut kur ia ndaloi një gruaje që të mbante shaminë gjatë kohës kur ajo...

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç'rast...

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në...