4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Mediat Botërore: Në Tirane policia e Edi Ramës vret të riun shqiptar pse nuk kishte maskë?!

Bernë, 14 dhjetor -Protestat masovike te mijera qytetareve te kryeqytetin shqiptar dhe disa mjedise tjera te Shqiperisë pas vrasje se të riut shqiptare, ka bere jehone te madhe ne mediat nderkombëtare, duke i dhënë hapsirë të konsiderueshme ne lajmet kryesore te tv dhe ne faqet e para të gazetave boterore. Kjo vrasje barabare ndaj te riut 23-vjeqar ne Tiranë, ka shkaktuar jo vetem tensione të gjera politike midis qeverisë Socialiste dhe partisë kryesore të opozitës asaj Demokratike, por edhe reagime te shumta nga Brukseli dhe Uashingtoni si dhe shume qendra evropaine dhe organizata nderkombëtaret qe po ndjekin me shqetesim te madhe në mënyre direkte apo indirekete zhvillimet në Tiranë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » 

Televizioni prestigjioz evropian Euronews në reportazhin e vete nga Tirana e titulluar “Përleshje të reja në Shqipëri për vdekjen e një personi të qëlluar nga policia gjatë orarit të ndalimit COVID-19” (“Fresh clashes in Albania over death of a man shot by police during COVID-19 curfew”) ka rapoertuar se Demonstruesit dhe policia u përleshën me dhunë për të tretën ditë të premten në kryeqytetin shqiptar të Tiranës për vdekjen e një burri i cili u qëllua nga policia duke zbatuar një shtetrrethim të lidhur me Covide.

Duke sfiduar një ndalim të mbledhjeve publike për shkak të pandemisë, një turmë hodhi gurë, flakërime, fishekzjarre dhe fishekzjarre ndaj policisë që ruante ndërtesën kryesore të qeverisë. Oficerët u përgjigjën me gaz lotësjellës dhe top uji.

Protestat pasojnë vdekjen e Klodian Rasha në Tiranë gjatë orëve të ndalimit të hershëm të martën. Partia Demokratike kryesore e opozitës kryesore të qendrës së djathtë ka kërkuar dorëheqjen e Ramës, ka raprtuar tv evropian “Euronews” nga Tirana

“Koha e ndryshimit ka ardhur dhe ne nuk mund të vazhdojmë më kështu,” tha kreu i partisë Lulzim Basha. “Së bashku do të heqim qafe Ramën”, transmetoj dejklartat e lidrit te opozites shqiptare Euronews.

Shqipëri: policia qëllon një të vdekur i cili sfidoi shtetrrethimin, ministri i brendshëm jep dorëheqjen (“Albanie : la police abat un homme qui bravait le couvre-feu, le ministre de l’Intérieur démissionne”) ka sjrkuar “LA liberte” e Frances duke shtuar se ” Vdekja e një të riu shqioptare, i vrarë jashtë shtëpisë së tij nga një oficer policie pasi theu shtetrrethimin anti-Covid-19, shkaktoi protesta të dhunshme dhe dorëheqjen e Sandër Lleshaj.

Kryeministri reagoi të premten, duke akuzuar Partinë Demokratike dhe Presidentin me rrënjë opozitare Ilir Meta për nxitjen e protestave të dhunshme. (“The prime minister hit back on Friday, accusing the Democratic Party and opposition-rooted President Ilir Meta of inciting the violent protests.“)

Dita e tretë e dhunës në Shqipëri për vrasjen e policisë (“3rd day of violence in Albania over police curfew killing“), me ket titull gazeta e njohur amerikane The Washington post, ka shkruar se “ne Tirane per tri dite rresht ndoidhen perleshje në rrugë midis demonstruesve dhe policisë shpërthyen në kryeqytetin e Shqipërisë të Premten, dita e tretë e protestave të dhunshme mbi të shtënat fatale të një burri nga policia që zbaton një shtetrrethim të lidhur me virusin.”

“Duke sfiduar një ndalim të mbledhjeve publike për shkak të pandemisë, qindra njerëz u mblodhën para ndërtesës kryesore të qeverisë në Tiranë dhe hodhën gurë, flakërime dhe fishekzjarre ndaj policisë që mbronte vendin. Oficerët u përgjigjën me gaz lotësjellës dhe top uji. Protestat, të cilat kanë shkaktuar tension politik midis qeverisë Socialiste dhe partisë kryesore të opozitës, pas vdekjes së Klodian Rasha në Tiranë gjatë orëve të ndalimit të martën herët..” ka shkruar The Washington post. Sipas kesaj gazetae amerikane “se aprtite kryesore te opozites kryesore Partia Demokratike dhe te tjera kane kërkoi dorëheqjen e Edi Ramës qe po vret shioptaret ne rrugë” (“And the center-right main opposition Democratic Party demanded Rama’s resignation.“)

“Kurse “La Reppublica” e Italise ka srkuar se “Shqipëri, policia vret 25 vjeçarin. Përplasjet në Tiranë, Ministri i Brendshëm jep dorëheqjen” (Albania, polizia uccide 25enne. Scontri a Tirana, si dimette il ministro dell’Interno“)

Ndërsa korrespondentja nga Tirana e gazetës zvicerane “Le Canton27.ch” ne shkrimin e titulluar “COVID-19 në Shqipëri: Policia e Edi Ramës vret 23-vjeçarin pa maskë në Tiranë” (“COVID-19 en Albanie: Les polices d’Edi Rama tue un jeune de 23 ans sans masque à Tirana”) ka shkruar se “Demonstruesit shqiptarë, pasi i vunë flakën ndërtesës së Partisë Socialiste të Edi Rames, akuzuan Kryeministrin e tyre si “diktator” dhe nganjëherë për “Lukashenko” të Shqipërisë, i cili vret shqiptarët me drogë dhe nga policia..”

“DerStandard”-i i Austrise ka shkruar se “Demonstrata masive kundër dhunës policorenë Shqipëri pas vrajes se nje shqiuptari” (“Demo gegen Polizeigewalt in Albanien nach Tötung von Lockdown-Sünder“)
Qindra njerëz demonstruan kundër policisë në Shqipëri të Mërkurën. Kjo më parë kishte qëlluar një 25-vjeçar i cili kishte shkelur bllokimin

Agjencia e njohur bioterore REUTERS ka raportuar nga Tirana se “Shqiptarët protestojnë pasi policia qëlloi për vdekje një burrë për shkelje të shtetrrethimit të koronavirusit..” (“Albanians protest after police shot dead a man for violating coronavirus curfew“)

Sipas Reuters “policia përdori gaz lotsjellës të mërkurën vonë për të shpërndarë qindra shqiptarë që protestonin për vrasjen nga policia të një të riu shqiptarë) Një 23-vjeçar i identifikuar nga media shqiptare si Klodian Rasha u vra të martën herët në atë që policia e përshkroi si një përdorim të tepruar të forcës, ka njftuar Reuters.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...