3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Shkuan vitet e mjaltit per teniserin serb: Viti 2022 per Djokovic, vit i zi. Ai nga sot nuk eshte më numer një në botë!

Berne, 25 shkurt -« Kada ne ide, ne ide » (Kur se don, se don) thone nje fjale serbët..I eliminuar në Dubai, Novak Gjokoviç nuk do të jetë më numri 1 i botës
Serbi, i mposhtur në çerekfinale të turneut të Dubait nga çeki Jiri Vesely, do të humbasë vendin e tij si numër 1 i botës të hënën, në favor të rusit Daniil Medvedev, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Rikthimi i munguar për Novak Gjokoviç në Dubai: serb, i mundur në çerek-finale të turneut nga çeki Jiri Vesely, do t’i japë vendin e tij nr. 1 në botë të hënën rusit Daniil Medvedev.

I dominuar në dy sete 6-4, 7-6 (7/4), nga lojtari i 123-të në botë, Gjokoviç nuk do të ketë arritur të gjejë gjykatat me një titull në lojë, një muaj pas dëbimit të tij nga Australia ku ai nuk kishte mundur të mbronte shanset e tij në Grand Slam, duke mos u vaksinuar kundër Covid-19. Në mungesën e tij të detyruar në Melburn, Rafael Nadal kishte fituar një trofe të 21-të madhor, të padëgjuar për meshkujt, duke kaluar më pas rivalët e tij Federer dhe Djokovic me një njësi.

Serbi 34-vjeçar kishte fituar tashmë trofeun 5 herë në Emiratet e Bashkuara Arabe, por ai ishte vetëm duke luajtur turneun e tij të parë që nga dhjetori dhe një humbje në gjysmëfinalen e Davis Cup në Madrid me Serbinë përpara Kroacisë.

“Më mungon pak kohë për të luajtur. Kjo tregon se jam ende duke u përpjekur të gjej ritmin në fushë. Sa më shumë ndeshje të luaj, aq më mirë do të ndihem”, shpjegoi “Nole” pas ndeshjes, ai që me siguri do të privohet nga Masters 1000 në Indian Wells dhe Miami, statusi i tij i vaksinimit nuk e lejon të hyjë në territor. të Shteteve të Bashkuara. Nga ana tjetër, asnjë vaksinë kundër Covid nuk ishte e nevojshme për t’u regjistruar në Dubai.

“Kjo tregon se unë jam ende duke u përpjekur të gjej ritmin në fushë. Sa më shumë ndeshje të luaj, aq më mirë do të ndihem”.

Novak Gjokoviç
“Më duhet të luaj ndeshje. Nuk kam pasur shumë mundësi në muajt e fundit. […] Unë jam gjithmonë i motivuar dhe gjithmonë jam i inatosur për të humbur një lojë. Për mua ka rëndësi. Sa për të gjithë ata që janë në qark, pavarësisht nga mosha e tyre”, shtoi 34-vjeçari serb.

Me mbërritjen e tij në Dubai, ku nuk ishte e detyrueshme të luante një vaksinë, « Djoko » nuk e kishte as fatin në dorë për të mbajtur vendin e parë të botës, sesa do të kënaqej rusi Medvedev, finalisti i fundit Australian Open. atë të hënën kur zyrtarizohet renditja e re e ATP-së falë kualifikimit të tij në çerekfinale në Acapulco, turne që luhet njëkohësisht me atë të Dubait.

Për herë të parë që nga viti 2004, froni i ATP-së do t’i shpëtojë një prej anëtarëve të « Big 4 », përkatësisht Gjokoviç, Roger Federer, Rafael Nadal dhe Andy Murray. Lojtari i fundit jo i Big 4 që është numër 1 i ATP-së është amerikani Andy Roddick.

Serbi do ta ketë çuar rekordin për javë të kaluara në krye të hierarkisë së tenisit për meshkuj në 361, përpara se Medvedev ta merrte atë. Ky i fundit nga ana e tij do të bëhet numri i tretë rus në botë pas Yevgeny Kafelnikov dhe Marat Safin.

Vesely nuk mund ta besojë

Vesely, i ardhur nga kualifikimet, ka fituar 5 ndeshje në Dubai që nga fillimi i javës, për të arritur gjysmëfinalen e tij të parë në qarkun kryesor që nga turneu Pune në vitin 2020. “Vërtet nuk mendoja se kisha një shans kundër Novak, ai është një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave, ndoshta më i miri. Pas gjithçkaje që kam kaluar vitin e kaluar, është e pabesueshme, nuk mund t’ju them as se si ndihem”.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...