-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Shkon në 32 numri i të vdekurve nga stuhitë në SHBA

Një Bregdet Lindor i Shtanguar i Shteteve të Bashkuara u përball me një rritje të numrit të vdekjeve, valë të lumenjve, dëme të tornados dhe thirrje të vazhdueshme për shpëtim të enjten pasi mbetjet e Uraganit Ida mbuluan rajonin me shi rekord.

Në një rajon që ishte paralajmëruar për përmbytje potencialisht vdekjeprurëse, por nuk ishte përgatitur për një goditje të tillë nga uragani, stuhia vrau të paktën 32 njerëz nga Maryland në New York të mërkurën mbrëma dhe të enjten në mëngjes.

Të paktën 12 persona vdiqën në New York City, tha policia, njëri prej tyre në një makinë dhe 11 në apartamente të përmbytura në bodrum që shpesh shërbejnë si shtëpi relativisht të përballueshme në një nga tregjet më të shtrenjta të strehimit në vend.

Qarku periferik Westchester raportoi tre vdekje, shkruan apnews.

Zyrtarët thanë se të paktën 10 persona vdiqën në New Jersey dhe të paktën pesë në Pensilvani, duke përfshirë një të vrarë nga një pemë që binte dhe një tjetër që u mbyt në makinën e tij pasi ndihmoi gruan e tij të shpëtonte, sipas autoriteteve. Një rreshter i policisë së shtetit të Konektikatit vdiq pasi kryqëzori i tij u largua.

Në qytetin e Nju Jorkut, Sophy Liu e zgjoi djalin e saj nga shtrati dhe e vuri në një xhaketë shpëtimi dhe një unazë noti, ndërsa apartamenti i tyre në katin e parë u përmbyt në Queens.

Në pamundësi për të hapur derën kundër forcës së ujit, ajo thirri miqtë për ndihmë. Uji ishte gati 5 metra (1.5 metra) i lartë kur ata erdhën për ta shpëtuar, tha ajo.

“Isha qartë e frikësuar, por duhej të isha e fortë për djalin tim. Më duhej ta qetësoja, ”kujton ajo të enjten ndërsa ekzaminuesit mjekësorë nxirrnin tre trupa nga një shtëpi në rrugë.

Në një pjesë tjetër të Queens, uji e mbushi me shpejtësi apartamentin e Deborah Torres në katin e parë deri në gjunjë, ndërsa pronari i saj nxitoi me furinë fqinjët e saj më poshtë-të cilët përfshinin një foshnjë-të dilnin jashtë, tha ajo. Por uji hyri aq fort sa ajo supozoi se ata nuk ishin në gjendje të hapnin derën. Tre banorët vdiqën.

“Unë nuk kam fjalë. Si mund të ndodhë diçka e tillë?”, tha ajo.

Qendra Kombëtare e Uraganëve kishte paralajmëruar që të martën për potencialin për “përmbytje të konsiderueshme dhe kërcënuese për jetën” dhe përmbytje të moderuara dhe të mëdha të lumenjve në rajonin e Atlantikut të mesëm dhe New England.

Megjithatë, guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul dhe kryebashkiaku i qytetit të New York, Bill de Blasio thanë se forca e stuhisë i befasoi ata.

“Ne nuk e dinim se midis orës 8:50 dhe 9:50 pasdite mbrëmë, qiejt do të hapeshin fjalë për fjalë dhe do të sillnin nivelin e ujit në ujërat e Niagaras në rrugët e Nju Jorkut,” tha Hochul, një demokrat i cili u bë guvernator javën e kaluar pasi ish -guvernatori Andrew Cuomo dha dorëheqjen.

Stuhia e së mërkurës përfundimisht hodhi mbi 23 centimetra shi në pjesë të New Jersey, Pensilvania, Massachusetts dhe Rhode Island, dhe pothuajse aq sa në Staten Island të New York City.

Në Uashington, Presidenti Joe Biden siguroi banorët e Verilindjes se reaguesit e parë federalë ishin në terren për të ndihmuar në pastrimin.

Ndërsa mbetjet e Ida goditën Nju Jorkun, disa autostrada u përmbytën, plehrat u hodhën në rrugët e rrjedhura dhe uji u fut në tunelet e metrosë së qytetit, duke bllokuar të paktën 17 trena dhe ndaluar shërbimin deri në mëngjes herët. Videot në internet treguan kalorës që qëndronin në vendet në makina të mbytura. Të gjithë kalorësit u evakuuan në mënyrë të sigurt, thanë zyrtarët.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...