15.6 C
Berne
mardi 6/06/2023

Shqiptaret e Zvicres më 3 prill protestë para Gjykatës Speciale në Hagë – Liri për luftëtarët!..

Më 3 prill do të nis procesi i gjykimit ndaj ish-eprorëve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Rexhep Selimit, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqit, për këtë shkak në këtë datë do të protestohet në Hagë. Kesaj proteste te mergates shptare nga Evropa do t’i bashkanigjet edhe shqiptaret nga Zvicra, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  

Sipas organizatoreve me 3 prill, ne Hagë do mbahet proteste gjithëpopullore e organizuar nga bashkatdhetaret nga e gjith Evropa, Me moton « Mos ma Gjyko Lirinē!.. »  protesta do te mbahet para selisë së Gjykatës Speciale ku do te filloj gjykimi i luftetarve te lirisë, Hashim Thaçi, Rexhep Selimit, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqit dhe te tjereve.. Bashkatdhetarë nga Zvicra jane mobiluar dhe kane organizohen udhëtimin me autobusë.

Organizatorët jo japinnjë mesazh me këtë rast se shqiptarët duhet të jenë të bashkuar për UÇK-në. “Çlirimtarët që ndodhën në Hagë nuk kursyen asgjë që të luftonin për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës”, thuhet në njoftim.

Me moton “Për UÇK-në, të vërtetën dhe drejtësinë”, bashkatdhetarët do të mblidhen më 3 prill në Hagë nga ora 10:00 deri në 12:00.

Organizatorët u bëjnë thirrje bashkatdhetarëve që të shkojnë masovikisht, duke protestuar në mënyrë të qetë kundër gjykimit të krerëve të UÇK-së

Aucune description disponible.

 

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...