2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Sherri i COVID-19, Aeroporti Nderkombetar i Gjenevës 130 milion humbje në vitin 2020

Gjenevë, 12 dhejtor -Aeroporti Nderkombëtar i Gjenevës ka humbur më shumë se dy të tretat e pasagjerëve të saj gjatë vitit të kaluar. Nuk do të ketë teprica kolektive. Për çudi, epidemia Covid-19 do të ketë bërë shumë dëm në aeroportin e Gjenevës. Kjo e fundit njoftoi të enjten se planifikonte të arrinte një humbje « prej rreth 130 milion frangash » në 2020, njofton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

Gjatë gjithë vitit, platforma vlerëson se do të ketë humbur « të paktën 68% » të pasagjerëve të saj krahasuar me vitin 2019, ku kishte pritur 17,926,625. Atje, do të jetë më pak se 6 milion.

Pas një rritjeje në trafikun e aeroportit në korrik dhe gusht, numri i pasagjerëve ra ndjeshëm këtë vjeshtë, me rënie krahasuar me 2019 duke arritur në 90.9% në nëntor.

Për vitin 2021, menaxhmenti pret një rënie të përgjithshme të numrit të udhëtarëve nga 40% në 50% krahasuar me vëllimin e referencës për vitin 2019. Ai shpreson për një kthim në këtë nivel në 2024.

Akoma, aeroporti ka treguar se nuk do të fillojë procedurat e largimit masiv. Ky vendim u miratua nga Bordi i Drejtorëve në 8 Dhjetor dhe iu komunikua punonjësve.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...