0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Shefi i OKB-së për herë të parë emëron në krye të UNMIK-ut një femer, amerikanen Barrie Lynne Freeman

Gjenevë, 22 dhjetor (UN) –Sekretari i Përgjithshëm emëron Barrie Lynne Freeman të Shteteve të Bashkuara si Zëvendës Përfaqësues Special për Misionin e Përkohshëm të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, ka njoftuar sot kabineti i shefit te OKB-së redaksine e gazetës zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres njoftoi sot emërimin e Barrie Lynne Freeman të Shteteve të Bashkuara si Zëvendës Përfaqësuesin e tij Special për Misionin e Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK). Ajo pason Christopher Coleman të Shteteve të Bashkuara të cilit Sekretari i Përgjithshëm shpreh mirënjohjen e tij për shërbimin e tij të përkushtuar me UNMIK.

Risi, për here te pare ne historikun e misonin e OKB-së ne Kosovë, zyrtare e UNMIK-ut me « dy te mira » edhe femer edhe amerikane!

Kur eshte fjala rreth emerime te shefave te UNMIK-ut ne  Kosovë sekretari i përgjithshem i OKB-së ka sjelle nje risi besa edhe nje freski me emerimin e fundit me znj. Barrie Lynne Freeman ne krye te  misionit te UNIMKU-t ne Kosovë, meqe kjo eshtë hera e pare pas 20 vitesh te pranise se perfaqesuesve te OKB-së ne Kosovë emerohet nje femer ne zyrtare e larte e UNMIK-ut, njëkohesisht per here te pare edhe nje amerikane, ka shkruar gazeta zvicerene ne shqip « Le Cantun27.ch » 

Znj. Freeman sjell në pozicionin e tij mbi 30 vjet përvojë të gjerë në paqen dhe sigurinë ndërkombëtare. Që nga viti 2018, Znj. Freeman ka shërbyer si Zëvendës Shef dhe Drejtore Politike në Zyrën e Ndihmës për Ndërtimin e Paqes në Departamentin e Çështjeve Politike dhe të Ndërtimit të Paqes.

Ajo gjithashtu sjell përvojë të vlefshme në terren si Shefe e Shtabit dhe, para kësaj, Drejtore e Çështjeve Politike, të Misionit Shumë-Përmasor të Stabilizimit të Integruar të Kombeve të Bashkuara në Republikën e Afrikës Qendrore (MINUSCA).

Gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch” ka mesuar se para punës së saj me Kombet e Bashkuara, zonja Freeman shërbeu në poste të larta në Institutin Demokratik Kombëtar dhe në Departamentin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara ku ajo mbajti pozicione të shumta në Washington D.C. dhe në Afrikë.

Znj. Freeman ka një diplomë Bachelor të Arteve nga Universiteti Tulane dhe ka përfunduar kurset e Masterit në Universitetin Georgetown. Ajo flet rrjedhshëm anglisht dhe frëngjisht.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...