0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Shefi i OKB-së e pret Ana Brnabiqin. Bisedojne edhe per situaten e tensionuar në Veri. Guterres: Të vazhdoje dialgu Serbi-Kosovë

New York, 24 shtator -Sekretari i Përgjithshëm u takua mbreme me kryeministren e Serbisë Ana Brnabic, ku ehste biseduar edhe për situaten e tensinuar te diëtve te fundit në Verit te Kosovës, njofton gazeta zviceane « Le Canton27.ch 

Sekretari i Përgjithshëm vlerësoi bashkëpunimin midis Kombeve të Bashkuara dhe Serbisë, përfshirë mbështetjen në lidhje me disponueshmërinë e vaksinave COVID-19.

Sekretari i Përgjithshëm shprehu mbështetje për dialogun Beograd-Prishtinë dhe nënvizoi dialogun e orientuar drejt së ardhmes si e vetmja rrugë përpara për të siguruar paqen dhe sigurinë në rajon. (The Secretary-General expressed support for the Belgrade-Pristina dialogue and underlined the future-oriented dialogue as the only way forward to ensure peace and security in the region)

Ne takimin e fundit te shefit te OKB-së Guterres me gazetarin e Le Canton27.ch, pyetjes se a eshte i kënaqur me dialogun mes Kosovë dhe Serbisë ai ishte përgjigjur se « do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear i am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

“Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është i qartë, palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruara së fundmi. Unë nuk shikoj alternativë tjetër për rajonin përveç se vazhdimit të dialogut që vendeve t’i garantohet paqe dhe stabilitet”, eshte përjgigjur shfi i OKB-së Guterres.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...