15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Shefi i OKB-së e pret Ana Brnabiqin. Bisedojne edhe per situaten e tensionuar në Veri. Guterres: Të vazhdoje dialgu Serbi-Kosovë

New York, 24 shtator -Sekretari i Përgjithshëm u takua mbreme me kryeministren e Serbisë Ana Brnabic, ku ehste biseduar edhe për situaten e tensinuar te diëtve te fundit në Verit te Kosovës, njofton gazeta zviceane « Le Canton27.ch 

Sekretari i Përgjithshëm vlerësoi bashkëpunimin midis Kombeve të Bashkuara dhe Serbisë, përfshirë mbështetjen në lidhje me disponueshmërinë e vaksinave COVID-19.

Sekretari i Përgjithshëm shprehu mbështetje për dialogun Beograd-Prishtinë dhe nënvizoi dialogun e orientuar drejt së ardhmes si e vetmja rrugë përpara për të siguruar paqen dhe sigurinë në rajon. (The Secretary-General expressed support for the Belgrade-Pristina dialogue and underlined the future-oriented dialogue as the only way forward to ensure peace and security in the region)

Ne takimin e fundit te shefit te OKB-së Guterres me gazetarin e Le Canton27.ch, pyetjes se a eshte i kënaqur me dialogun mes Kosovë dhe Serbisë ai ishte përgjigjur se « do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear i am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

“Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është i qartë, palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruara së fundmi. Unë nuk shikoj alternativë tjetër për rajonin përveç se vazhdimit të dialogut që vendeve t’i garantohet paqe dhe stabilitet”, eshte përjgigjur shfi i OKB-së Guterres.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...