21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Shefi i NATO -s në Shtetet e Bashkuara 21-23 shtator, ku do të rapotoj ne OKB per sigurine ne bote dhe rolin e NATO-s ne Kosove dhe ballkan

Bruksel, 18 shtator -Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të udhëtojë në Nju Jork, Shtetet e Bashkuara, 21-23 shtator për javën e takimeve të nivelit të lartë të Asamblesë së 76-të të Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ne kohen e manovrimeve te NATO-s ne në zonën e Strugës dhe Ohrit te Maqedonine Veriore Shefi i NATO -s në Shtetet e Bashkuara 21-23 shtator, ku do të rapotoj ne OKB per sigurine ne bote dhe rolin e NATO-s ne Kosove dhe ballkan, njofon gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga selia e NATO-s

Ndryshe, mesohet se të  martën, 21 shtator, ai do të marrë pjesë në hapjen e debatit të përgjithshëm, dhe gjithashtu do të takohet me disa udhëheqës dhe zyrtarë të lartë nga e gjithë bota.

Kurse me 23 shtator (e enjte)  Sekretari i Përgjithshëm do të marrë pjesë në ceremoninë e ndryshimit të komandës në Komandën Aleate të Transformimit (ACT) në Norfolk, Virxhinia.
Fotografitë do të postohen në faqen e internetit të NATO -s gjatë dhe pas vizitës.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...