11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Shefi i diplomacise zvicerane takon afaristin e njohur shqiptar Esat Lika, patron i kompanise gjiganteske – LIKA Group AG

Bernë, 3 shtator -Esat Lika, CEO dhe pronar i LIKA Group AG, cila është një shembull integrimi dhe lider ndertimi në Zvicër ehste rputur sot nga shefi i diplomacise se Konfderates zvtcerane Iganto Cassis, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Puna e palodhshme, përkushtimi maksimal i mërgimtarëve tanë sot mundësuan krijimin e bizneseve më të fuqishme ne Europë. Ndër më të suksesshmit është padyshim edhe gjiganti shqipëtar ne sferën e ndërtimtarisë kompania LIKA Group AG.
Shqipëtarët në majat më të larta të susksesit në Zvicërr
Foto nga takimi i mikut tim Esat Beqë Lika me kryetarin e Zvicrres Ignazio Cassis.

Ky takim është realizuar në kuadrin e takimit të afaristëve të një klubi më të madh të biznesit në Zvicër.

Esat Lika, CEO i kompanisë, ka prezantuar me fjale te shjkurtëra historikun e veprimtarise dhe suksxeset të kompanisë, e cila ka shënuar nje progres te shpejtë në sektorin e patundshmërive dhe ndërtimeve ne territorin e  Zvicrës.

Afarsiti i suksessem shiptare z.Lika ka faldneruar qvreine zvcerane për mundësitë që i ka ofruar shteti helevtik për të avancuar biznesin e tij. Kurse keshilli federal z.Cassis ka vbledresuar larte angazhimin dhe  suksesin e një kompanie që drejtohet nga një përfaqesues i nje komuniteti te madhe dhe te zot në Zvicër, siq jane shqiptarët.

Gazeta zvcerane Le cantopn27.ch  ka mesuar se z.Lika, patron i Group AG se e ka ftuar diplomatin zviceran Cassis, për një vizitë në kompaninë e tij gjiganteske.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...