20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Cassis për Le Canton27.ch: Ftoj palen serbe dhe kosovare për qetesi, të përbahen. Provokimet nuk jane zgjidhje, por dialogu

Presidenti, njëherit shefi i diplomacise zvicerane (DFAE) z.Ignazio Cassis ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Bernë, 12 dhejtor -Për situten e tensionuar lajme te mira nuk sjellin nga rajoni as mediat zvicerane, gjendje kjo e cila ka shqetesuar pa masë edhe komunitetin kosovare ne Zvicer numri i te cileve sillet rreth 300 mije.

Lidhur me situaten e tensionuar ne Kosovë ditëve te fundit kane reaguar pos insitucioneve vendore edhe ato nderkombëtare (NATO, ambasada Amerikane, EULEX, KFOR dhe BE) te cilat kane ftuar palët te permbahen nga provokimet dhe te ulen ne tavolinen e bisedimeve per te zgjidhur mosmarrëveshjet, perderisa njera tjetren e akuzon për “destabilitet” te rajonit.

Sikur BE, SHBA dhe NATO edhe Berna fton palën serbe dhe kosovare për qetësi dhe dialog. Ja cfare thotë shefi i diplomacise helvetike z.Ingazio Cassis për gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Edhe autoritetet zvicerane sa here kane folur për mosmarrëveshjet mes Kosoves dhe Serbisë, kane kërkuar nga palet qe problemet t’i zgjedhin ne tavolinen e bisedimeve.

“Zvicra mbështet procesin e dialogut ne Bruksel te udhëhequr nga BE-ja dhe përkrah një proces efektiv dhe të qëndrueshëm paqeje, duke nxitur besimin dhe fiqnjesi te mire mes palëve ne rajoin. Nu ka alternative tjeter pos vazhimit te procesit te dialogut ne Bruksel mes Beogradit dhe Prishtinës. Gjendja ne rajon eshte shqetsuese dhe e papranueshme, prandaj kjo sitauate e brisht ka bere që misioni i ushtareve tane të Swisscoy-it ta vazhdoje deri ne vitin 2026..” ka deklaruar shefi i diplomacise helvetike z.Ignazio Cassis (DFAE) i pyetur nga redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch per dialgun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë dite me pare gjatë një dreke pune ne Bernë me presidentin dhe gazetaret boteror.

Republika e Kosovës, e populluar kryesisht me shqiptarë, shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008. Kjo pavarësi u njoh nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve të BE-së, por jo nga Beogradi, i cili nxite bandat kriminale serbe në veri të Kosovës për të sfiduar autoritetin në Prishtinë.

Serbët numërojnë rreth 100,000 nga një popullsi e përgjithshme e Kosovës prej rreth afro dy milionë banorësh, me shumice shqiptare.

Kosova aktualisht njihet diplomatikisht nga 115 shtete si të pavarura. Në përgjithësi, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, 115 nga 193 shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara, 22 nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, 26 nga 30 anëtarët e NATO-s dhe 35 nga 57 anëtarët e Organizatës për Bashkëpunim Islamik e kanë njohur Republikën e Kosovës si shtet të pavarur. Njohesisht ehste e njohur edhe nga Izareli. Veq kesja Kosva sot eshet antear ee plote e FIFA-s dhe UEFA-s

Kosova  «Cantoni i 27-te i Zvicres» (Le 27e canton de Suisse)

Les drapeaux kosovars et suisses.Duke shprehur shqetësimin e saj në Twitter të hënën, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) po shkon në të njëjtin drejtim si Franca, e cila gjithashtu është e shqetësuar për situatën atje. Duhet theksuar se kosovarët përfaqësojnë një nga minoritetet më të mëdha të huaja në Zvicër, me rreth 115.000 shtetas, numër i cili është në rritje të vazhdueshme.

Konfederata Zvicerane, e cila njohu pavarësinë e Kosovës më 27 shkurt 2008, shfaq një afërsi të madhe me territorin pa dalje në det të Ballkanit, i quajtur zakonisht në vend si « kantoni i 27-të i Zvicrës », gjë që është edhe arsyeja pse gazeta në fjalë mban emrin “Le Canton27.ch”.

Në Forcën e Kosovës (KFOR) Swisscoy, aktualisht janë të dislokuar 195 burra dhe gra zviceranë. Sitauate  brisht ne Kosove ka bere qe Berna te prlongoj misonin e truopave te Swisscoy-it deri ne vitin 2026, njfton  gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Që datojnë në vitet 1960 kur Unioni i Fshatarëve Zviceran rekrutoi punëtorë sezonalë jugosllavë, shumica e të cilëve ishin shqiptarë të Kosovës, lidhjet u forcuan në vitet 1990, me pritjen e shumë refugjatëve që ikën nga konflikti ballkanik. Sot, mediat vendase vlerësojnë se në Zvicër jetojnë rreth 300 mijë persona me origjinë kosovare, ose 10% e popullsisë së Kosovës.

Ne anen tjeter qe 20 vite nje komunitet shqiptar (në Jug të Serbisë: Medvegjë, Bujanoc dhe Presheve) në kufi me Kosovën, rajon ky me i varfur dhe i shtypur ne Evropë, numerikisht dy here me shume se ai serbe ne Kosovë, po mbahet i diskriminuar dhe i injoruar sa nga Serbia po aq edhe nga BE. Sikur t’mos ishte kështu sigurisht nuk do te vazhdonte eskodi nga ky rajon ne drejtim te Zvicres dhe vendeve tjera evropiane.

 

Derniers articles