6.9 C
Berne
jeudi 2/02/2023

Shefi i Armates zvicerane takohet me krerët e ushtrisë së NATO-s në Bruksel, Bisedohet edhe për Kosoven

Bern, 18 –Nga data 18 deri më 19 janar 2023, komandanti i Korpusit Thomas Süssli, kreu i Ushtrisë, do të marrë pjesë në takimin vjetor të shefave të ushtrisë së NATO-s. Gjatë qëndrimit në Bruksel, ai do të zhvillojë bisedime dypalëshe me disa nga homologët e tij dhe me kryetarin e komitetit ushtarak të BE-së, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Me këtë rast, angazhimi i Forcës së Kosovës (KFOR) është ende në agjendën e diskutimeve të krerëve të ushtrisë së NATO-s. Prandaj në këtë takim marrin pjesë të gjitha vendet kontribuuese me trupa, edhe ato që nuk janë anëtare të NATO-s. Komandanti i Korpusit Süssli do të diskutojë me homologët e tij situatën në Ballkanin Perëndimor dhe misionin e vazhdueshëm paqeruajtës ushtarak në Kosovë. Gjithashtu, është planifikuar një takim me shefat e shërbimit të Grupit të Avokimit të Ndëroperabilitetit Partner (PIAG). I formuar nga shtete jo anëtare të NATO-s që janë pjesë e Partneritetit për Paqe (PfP) – Australia, Austria, Irlanda, Zelanda e Re dhe Zvicra – ky grup ndjek interesa të ngjashme me Aleancën, veçanërisht në fushën e ndërveprimit.

Në kuadër të qëndrimit në Bruksel, Kreu i Ushtrisë do të takohet edhe me gjeneralin Robert Brieger, kryetar i Komitetit Ushtarak të Bashkimit Evropian. Së bashku, ata do të trajtojnë tema të ndryshme si « Busulla Strategjike e BE-së », Bashkëpunimi i Përhershëm i Strukturuar (PESCO) dhe kontributet e mundshme ushtarake nga vendet e treta në misionet e BE-së në Afrikë.

Gjithashtu, komandanti i Korpusit Süssli do të diskutojë tema të ndryshme në lidhje me bashkëpunimin dypalësh me gjeneral-lejtnant Seán Clancy dhe admiralin Michel Hofman, shefat e ushtrisë së Irlandës dhe Belgjikës.

Derniers articles

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

Abrashi, Shabani e Demhasaj me Grasshoppersin eliminohen nga Baseli i Zeqirit

Baseli është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Zvicrës në futboll. Grasshoppersi si vendas ka pësuar humbje me rezultat 5:3 nga Baseli. Përballja e Kupës mes...

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara nga kontrolli në një nga shtëpitë e presidentit Biden

FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë në një nga shtëpitë e Presidentit Joe Biden,...