11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Deklaratat e ambasadorit amerikan qe demantojne fytyrgrisurit sot ne Hage, qe mashtronin dhe shantazhonin Presheven

Shkruan: Bajram KABASHI

Ambasadori amerikan në Prishtinë Jeff Hovenier, para dy ditësh tha:

“Kosova është shtet sovran”. Dhe se “Sovraniteti i Kosovës, integriteti territorial i Kosovës, këto çështje nuk janë në pyetje. Ato janë të vendosura”

“Kosova është një shtet i pavarur. Disa njerëz mund të zgjedhin ta kontestojnë atë, por kjo është çfarë është. Kosova është shtet sovran. Dhe, njerëzit mund të argumentojnë sa të duan, por realiteti, faktet në terren flasin vetë”, thuhet në postimin e ambasadës amerikane.

A ju kujtohet kur një pushues i tashëm i Burgut të Hagës, fytyrëngrysur, thoshte:
Kosova duhet t’ia kthejë Serbisë, Leposaviçin dhe Leshakun, duke i cilësuar “si dhurata të Rankoviçit »?

Pastaj kur rrente (gënjente) se Kosova nuk do të jep asgjë por do ta marr Luginën e Preshevës e në fund se kërkohet vetëm « korrigjimi i kufinjve ».

Tash po del se me shnatazhimin nuk ka hajgare, sidomos kur i shantazhuari të ngjitet (ta ngjesin, ngrenë) në krye të shtetit!

Personat e tillë dhe secili dishepull mendor i tij, paraqesin problem të jashtëzakonshëm për sigurinë kombëtare të Kosovës sonë të vogël.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...