15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

SHBA do të jetë e hapur për udhëtarët e huaj nga nesër, por me kushte

Shtetet e Bashkuara do të rihapen nesër për udhëtarët nga jashtë të cilët janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit.

Megjithatë, shtetasit e huaj të rritur duhet të imunizohen me vaksina të miratuara nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ose Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Shtëpia e Bardhë konfirmoi se fëmijët nën 18-vjeç janë të përjashtuar nga rregullat e reja, si dhe personat me probleme shëndetësore.

Pasagjerët do të duhet ende të tregojnë konfirmimin e një testi negativ në COVID-19, i bërë brenda 72 orëve nga nisja për në Shtetet e Bashkuara.

Për shkak të kushteve të vendosura nga autoritetet amerikane, shumë pasagjerë që morën vaksina të përdorura në pjesë të tjera të botës – si Sputnik V rus ose KanSino kinez, po përpiqen të imunizohen me vaksina të miratuara nga autoritetet amerikane, raporton AP.

OBSH ka miratuar dy vaksina të tjera kineze Sinopharm dhe Sinovac, si dhe AstraZeneca, të cilat do të pranohen për udhëtim në Shtetet e Bashkuara.

Sputnik V përdoret në rreth 70 vende të botës, por nuk është miratuar nga FDA dhe OBSH.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...