2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

S’eshte kah mirret vesh kush po lobon me shume kunder Kosoves, Beogradi apo Tirana?

Enver Bytyci

Agjensia e Lajmeve Austriake APA njofton se me datën 14 shtator në Vashau të Austrisë do të mblidhen minsitrat e Mbrojtjes të vendeve të Ballkanit Perendimor, Niko Peleshi i Shqipërisë, Sifet Podzic i Bosnjë-Hercegovinës, Olivera Injac e Malit të Zi, Radmilla Shekerinska e Malit të Zi dhe Nebojsha Stefanoviç i Serbisë. Tema e diskutimit do të jetë se si duhet ta kthejmë Ballkanin nga një rajon që konsumon siguri në një rajon që prodhon siguri. Gjithashtu qëllimi është vendosja e partneritetit midis këtyre vendeve dhe Austrisë.

Po Kosova? A nuk është pjesë e përgjegjësisë për të prodhuar siguri në këtë rajon? Pra, pse ajo nuk është ftuar në këtë konferencë? Terr i plotë infotmativ për këtë nga qeveria e Shqipërisë, qeveria e Kosovës e më tej! Ndërkohë kjo ngjarje është një thyerje e madhe në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe Austrisë!

Unë mendoj se ministri Mehaj i Mbrojtjes në Kosovë nuk është ftuar, sepse Vjenës i ka bërë presion Beogradi. Me këtë presion është pajtuar edhe Tirana zyrtare. Madje Vuçiç përmes ndonjë bisede telefonike është pajtuar me Ramën për këtë presion ndaj organizatorit, ministrisë së Mbrojtjes së Austrisë. Nuk mund ta besoj, se nëse Tirana do të kundërshtonte e kërcënonte me mospjesmarrje, nëse nuk ftohej Kosova, ministria austriake e Mbrojtjes do ta përjashtonte Kosovën nga kjo pjesmarrje.

As vetë ministrja e Mbrojtjes e Austrisë, Klaudia Tanner, nuk ka dhënë ndonjë shpjegim për këtë skandal politik, diplomatik dhe shkelje të rëndë të së drejtës austriake. Austria është nga vendet e para në botë e në Europë që ka njohur pavarësinë e shtetësinë e Kosovës!

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...