1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Serbia në panikë pas vizitës së VV në Shqiperi. Zecevic për RTS: Qëllimi i Kurtit është bashkimi me Shqipërinë! VIDEO

Bernë, 12 prill -Vizita e deputeteve dhe aktivisteve te VV ne Shqiperi gjate uikendit te fundit ka shkaktuar reagime dhe bresheri kritikash nga Serbia, ku nga Beogradi dhe mediat serbe ne adrese te  Albin Kurtit per bashkimin e trojeve shqiptare. Kjo panik ne Serbi po verehet qe nga dita e pare e ardhjes se  Albin Kurtit në krye te Qeverise shqiptare ne Prishtinë shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

« Zeçeviç për RTS: Qëllimi i Kurtit është bashkimi me Shqipërinë » (Zečević za RTS: Kurtijev cilj je ujedinjenje sa Albanijom) eshte ky titulli qe sot ka pushtuar mediat serbe.

Slobodan Zecevic, si i ftuar në programin e mëngjesit të RTS, tha se qëllimi përfundimtar i Kryeministrit të Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë, Albin Kurti, është bashkimi me Shqipërinë.

Alarmohet Serbia: Albin Kurti ka qëllim bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

« Nacionalizmi agresiv shqiptar është i pranishëm në Kosovë dhe Metohi, e cila po përpiqet të pastrojë etnikisht Kosovën dhe Metohinë dhe ta aneksojë atë në Shqipëri.. » ka thëne për televizionin shteror serbe (RTS) Slobodan Zecevic nga Instituti për Studime Evropiane, transmeton gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch

« Albin Kurti ka sjellë një grup të ri politikanësh që thonë atë që shqiptarët kanë thënë për dekada – qëllimi i tyre është të bashkohen me Shqipërinë, qëllimi i tyre përfundimtar nuk është një Kosovë e pavarur. Një Kosovë e pavarur është vetëm një fazë drejt bashkimit me Shqipërinë, »  ka thëne ne vazhdim Zeçeviç.

Ai shton se nacionalizmi agresiv shqiptar ka qenë i pranishëm në provincën jugore serbe për dekada dhe se sulmet e fundit e konfirmojnë atë.

« Ata praktikisht pastruan një pjesë të mirë të Kosovës dhe Metohisë dhe ata vazhdojnë ta bëjnë këtë. Disa ditë më parë, ata sulmuan dy të rinj me kombësi serbe në pjesën veriore të Kosovska Mitrovica. Pastaj ata duan të kryejnë procedura kundër priftit të kisha ortodokse serbe – Abati i Manastirit Visoki Decani Sava Janjiç për shkak të krimeve të pretenduara të luftës,  » ka deklaruar  Zeçeviç transmeton gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch,

Ai shpjegon se identiteti dhe mbijetesa e popullit serb është e lidhur me Kishën Ortodokse Serbe, dhe se për atë arsye ata sulmuan priftërinjtë dhe vendet e shenjta.

« Ata e kuptojnë që identiteti i popullit serb është i lidhur praktikisht me Kishën Ortodokse Serbe dhe mbijetesa e popullit Serb në disa zona është e lidhur me Kishën Ortodokse Serbe dhe më pas ata sulmuan priftërinjtë dhe vendet e shenjta, » tha ne fund Zeçeviç.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...