11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Serbia në panikë pas vizitës së VV në Shqiperi. Zecevic për RTS: Qëllimi i Kurtit është bashkimi me Shqipërinë! VIDEO

Bernë, 12 prill -Vizita e deputeteve dhe aktivisteve te VV ne Shqiperi gjate uikendit te fundit ka shkaktuar reagime dhe bresheri kritikash nga Serbia, ku nga Beogradi dhe mediat serbe ne adrese te  Albin Kurtit per bashkimin e trojeve shqiptare. Kjo panik ne Serbi po verehet qe nga dita e pare e ardhjes se  Albin Kurtit në krye te Qeverise shqiptare ne Prishtinë shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

« Zeçeviç për RTS: Qëllimi i Kurtit është bashkimi me Shqipërinë » (Zečević za RTS: Kurtijev cilj je ujedinjenje sa Albanijom) eshte ky titulli qe sot ka pushtuar mediat serbe.

Slobodan Zecevic, si i ftuar në programin e mëngjesit të RTS, tha se qëllimi përfundimtar i Kryeministrit të Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë, Albin Kurti, është bashkimi me Shqipërinë.

Alarmohet Serbia: Albin Kurti ka qëllim bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

« Nacionalizmi agresiv shqiptar është i pranishëm në Kosovë dhe Metohi, e cila po përpiqet të pastrojë etnikisht Kosovën dhe Metohinë dhe ta aneksojë atë në Shqipëri.. » ka thëne për televizionin shteror serbe (RTS) Slobodan Zecevic nga Instituti për Studime Evropiane, transmeton gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch

« Albin Kurti ka sjellë një grup të ri politikanësh që thonë atë që shqiptarët kanë thënë për dekada – qëllimi i tyre është të bashkohen me Shqipërinë, qëllimi i tyre përfundimtar nuk është një Kosovë e pavarur. Një Kosovë e pavarur është vetëm një fazë drejt bashkimit me Shqipërinë, »  ka thëne ne vazhdim Zeçeviç.

Ai shton se nacionalizmi agresiv shqiptar ka qenë i pranishëm në provincën jugore serbe për dekada dhe se sulmet e fundit e konfirmojnë atë.

« Ata praktikisht pastruan një pjesë të mirë të Kosovës dhe Metohisë dhe ata vazhdojnë ta bëjnë këtë. Disa ditë më parë, ata sulmuan dy të rinj me kombësi serbe në pjesën veriore të Kosovska Mitrovica. Pastaj ata duan të kryejnë procedura kundër priftit të kisha ortodokse serbe – Abati i Manastirit Visoki Decani Sava Janjiç për shkak të krimeve të pretenduara të luftës,  » ka deklaruar  Zeçeviç transmeton gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch,

Ai shpjegon se identiteti dhe mbijetesa e popullit serb është e lidhur me Kishën Ortodokse Serbe, dhe se për atë arsye ata sulmuan priftërinjtë dhe vendet e shenjta.

« Ata e kuptojnë që identiteti i popullit serb është i lidhur praktikisht me Kishën Ortodokse Serbe dhe mbijetesa e popullit Serb në disa zona është e lidhur me Kishën Ortodokse Serbe dhe më pas ata sulmuan priftërinjtë dhe vendet e shenjta, » tha ne fund Zeçeviç.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...