14.8 C
Berne
lundi 27/05/2024

Serbia mund ta sulmojë Kosovën në mbrëmjen e krishtlindjeve, në revansh kundër perëndimit, invasion ky sipas planit te Rusise ndaj Ukrainës

Bernë, 22 dhjetor -Situata në kufirin mes Serbisë dhe Kosovës është në prag te shperthimit te nje konflkit te ri ne Evropë. Serbia po vazhdon me provokimet, ka mbërritur me një autokolonë ushtarake dhe ekstremistët serbë bashke me banda ruse « Wagner » po tentojnë të sulmojnë kufirin kosovar afër Jarinjes. Forcat paqeruajtëse të NATO-s, në të cilat është përfshirë edhe Zvicra, bllokuan kalimin me tela me gjemba, njofton nga Mitrovica korrespondeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ekspertët: Serbia mund të përgjakë krishtlindjet në revansh kundër perendimit, nëse komuniteti nderkombëtar nuk nderrem dicka urgjente ne parandaloje nje lufte te re ne Evropë. Serbia nëse nuk ka marrur mesim nga viti 1999, mund ta sulmoje Kosovën!

KR KFORI VERIU frame 176 1280x720Sipas gazetes zvicerane ne ship Le Canton27.ch Serbia mund te përgjak krishlindjet, do duke sulmuar Kosoven ne prag te festave, ne mbrëmejen e krishtlindjeve. Sipas gazets Le Canton27.ch « Rusia po nxit tensionet në veri të Kosovës pasi ka probleme në Ukrainë. Presidenti rus do të synojë nxitjen e konflikteve në vende të tjera, me të vetmin qëllim, shpërqendrimin dhe largimin e vëmendjes nga Ukraina.  »

Sot, qindra serbe ishin tubuar ne Verit e Kosovës për te protestuar e percjellur nga policia e Kosoves bashke me KFOR-in dhe EULEX-in. Ndersa, komuniteti nderkombëtar po përpiqet te ulin tensionet, ku pas KFOR-it dhe SHBA-ve edhe BE sot ka kerkuar heqjen e nëntë barrikadave menjehëre, qe palet te ulen ne tavolinen e bisedimeve.

Për një invasion te tille, sipas gezates zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Serbia dhe Rusia jane pergatitur qysh para dy vitesh. Keshtu, Kremlini, para luftes ne Ukrainë financoi mediat ne ballkan me rreth 30 milionë euro, perfshirë ketu edhe Kosoven dhe Shqiperinë. (Before the war in Ukraine, the Kremlin financed the media in the Balkans with about 30 million euros, including Kosovo and Albania.. Soderberg from the USA and Von Cramon from the EU: Kosovar society is threatened by media misinformation! / « Toxic news » is given, Fake news has not been stopped…Brussels and Washington demand media transparency on who finances them…Viola Von Cramon: The media in Kosovo should be more transparent about the sources of funding.)

« Ky invasion Serbia do ta bejë me te njejtin plan sikur Rusia ndaj Ukraines. Beogradi do ta sulmoje Kosoven e me pas do ta akuzone për « sulme ndaj serbeve » ne Veri, ashtu sikur Moska qe kishte akuzuar Ukrainen për sulme, qe ne fakt vete ruset kishin sulmuar të parët Ukrainën. » ka thëne redaktori për marëdhenie nderkombëtare i gazetes zvicerane ne shqip Le Caton27.ch

Sipas eksperteve per ceshtje starteghjike te gazetes, serbet cdo here kane sulmuar diteve te ukiendit ose diteve te festave te medha boteror, ne kohen kur institucionet nderkombetare jane te «paralizuara», janë te zënë ne pushime, per shkak festave. Mund te ndodhe qe regjmi i Beogradit ta shfytezotj ket vakum inistucional për ta sulmuar Kosovën. Sulmi eventual për diten e Krishlindjeve mund te shpjegohet edhe si nje revansh karshi perendimit, nderkombëtareve te cilet bombarduan Serbine per ta shpëtuar nje popull te tere nga krimet, masakrat dhe gjenocidi serbe te prira nga ish-regjimi i diktatorit te fundit të Evropës Slobodan Milosevic.

Serbia mund të përgjakë krishtlindjet në revansh kundër perendimit, nëse komuniteti nderkombëtar nuk nderrem dicka urgjente ne parandaloje nje lufte te re ne Evropë. Nje lufte e re e tille ne mes te Evroipes nuk i konveon se apri vete vedneve te BE-së as Zvcres, për cka qysh tash ne kete gjendej te tensionuar (pa lufte) ka nisur eksodi i popullates civile nga rajoni ne drejtim te vendeve te ndryshme të Evropës per t’ju bashkuar mijera refugjatëve nga Ukraina ne vendet oksidentale.

Por sigurisht keto provokime dejh plane jane te njohur sigurisht edhe me NATO-n , sepse edhe në vitin 1999 kishte festa dhe krishltindje por NATO nuk u ndal se bomarduari Serbinë. Besojme se Serbia ka marrur mesim (ka mbledhur mend) kesaj radhe.

Serbia mori ‘krahë’ nga Rusia për të kërcënuar

Kriza që ka kapluar Ukrainen nga shteti i Rusisë, ka mundësi të ndikoj edhe në Kosovë. Pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të ndikonte në politikat e brendshme të disa vendeve të rajonit, duke përfshirë edhe proceset politike mes Kosovës dhe Serbisë, thone analistet dhe ekspertet e sigurise ne Kosovës.

Madje sipas tyre, gjithë kjo besohet se mund të ndodhë pas raporteve tejet të ngushta mes presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit serb Aleksandër Vucic.

Që nga e shtuna e 10 dhjetorit, serbët lokalë kanë ngritur barrikada në shenjë pakënaqësie me arrestimin e një ish-pjesëtari serb të Policisë së Kosovës, Dejan Pantiq, për të cilin autoritetet në Kosovë thonë se ka organizuar sulmet ndaj zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri. Forcat e policisë së Kosovës vazhdojnë të jenë të dislokuara në veri.

Kurse nga 6 dhjetori, në katër komunat në veri të Kosovës – Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok – janë shënuar disa incidente të armatosura. Sulme ka pasur edhe ndaj Policisë së Kosovës.

E populluar me shumicë dërrmuese nga shqiptarët, ish-krahina serbe me 1.8 milionë banorë shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008, të cilën Serbia nuk e njeh. Beogradi inkurajon serbët në Kosovë që të sfidojnë autoritetet lokale, në një kohë kur Prishtina dëshiron të vendosë sovranitetin e saj në të gjithë territorin.

Dite me pare Qveria serbe ju eshte drejtuar KFOR-it për vendosjene 1000 tripave serbe ne Veri te Kosovës. kyremnistarj aserbe Ana Bërnabiq, ka then sot se KFOR-i nuk i është përgjigjur ende kërkesës së Serbisë për të dërguar forcat ne rajon. Ndryshe, KFOR bashke me misionin e EULEX-it bashke me policine vednore te Kosovës jane duke e monitoruar nga afër situatën e sigurisë në pjesën veriore të Kosovës përmes pranisë së tyre të shtuar në terren. Forcat paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, paska kanë përfunduar një sërë stërvitjesh ushtarake gjatë këtyre ditëve në veriun e Kosovës, për të garantuar një mjedis të sigurt e liri të lëvizjes.

Eksperti i Ballkanit Daniel Bochsler vlerëson rrezikun se ditve te ardhshme mund te ndodhe një konflikt i hapur. Nga terreni mesohet se ushtria serbe dhe bashke me mercenare rus dhe ekstremistët e djathtë, banda te prira nga krimnele emrat e te cileve jane te njohur dhe ne « listen e zeze » te SHBA-ve dhe Britanisë, pozicionohen në kufirin me Kosovën.

Prezenca e përforcuar e KFOR-it

Disa qindra serbë që jetojnë në veri të Kosovës kanë mbajtur postblloqe që nga 10 dhjetori për të protestuar kundër arrestimit të një ish-polici serb, duke paralizuar trafikun në dy pika kufitare me Serbinë.

Disa orë pas vendosjes së barrikadave, policia e Kosovës njoftoi se kishte pësuar tri sulme me armë zjarri. Policia e Bashkimit Evropian, e dislokuar në rajon si pjesë e misionit të EULEX-it, ishte gjithashtu në shënjestër të një granate trullosëse e cila nuk shkaktoi të lënduar.

Këto tensione të fundit përshkallëzuan një shkallë në veri të Kosovës, ku jetojnë rreth 100 mije serbë ne Kosovë te cilet te nxitur nga Beogradi provokojne Ksooven ne Veri duike barrikaduar rrugët. Kete segrekacion duke privuar levijen e lire te qytetareve e kane denuar edhe nderkoëbëtaret. “Rrugë në drejtim të gabuar dhe skenar katastrofik”, e ka quajtur ministri serb i mbrojtjes, Millosh Vuçeviç, nëse eventualisht Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vendos t’i heq barrikadat e vendosura nga serbët në pjesën veriore.

Forca paqeruajtëse e Kosovës (KFOR) e udhëhequr nga NATO ka forcuar praninë e saj në veri, duke dërguar trupa dhe patrulla shtesë atje, tha të premten komandanti i forcës, gjenerali italian Angelo.Michele Ristuccia, në një deklaratë të lëshuar nga NATO. Sikur BE, SHBA dhe NATO edhe Berna fton palën serbe dhe kosovare për qetësi dhe dialog. Autoritetet zvicerane sa here kane folur për mosmarrëveshjet mes Kosoves dhe Serbisë, kane kërkuar nga palet qe problemet t’i zgjedhin ne tavolinen e bisedimeve.

Diaspora shqiptare e shqetësuar per sitiaten, sytë i kane kah Kosova

Diaspora sy e vesh kah Kosova. Po percjell situaten ne cdo minute. Ata nuk mund te qëndrojne duarkryq përballë kesaj situate. Po presin vetem nje fjale nga Prishtina me u vesh. Kur fjalet hargjohen, kur dialogu nuk funksionon e provokimet vazhdojne mund te pritet me e keqja, kane thene mergimtaret ne Zvicër për gazeten Le Canton27.ch te cilet shprehen kundër luftes e cila ju kishte imponuar ne vitin 1999.

Diaspora kosovare te gatshem te mobilizohen. Njerën këmbë në Evropë e tjetren në Kosovë. Mbi dy mijë shqiptarë, vullnetarë nga diaspora shqiptare, qindra nga Zvicra të gatshëm të shkojnë në Kosovë, nese e kërkon qeveria kosovare, për ta mbrojtur vendin nga ndonje invazion eventual nga Serbia, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, duke ju referuar deklaratave te shqiptareve ne Zvicer dhe diaspore

Ne foto poshtë: Forcat kosovare (ROSU) te armatosura deri ne dhembe, në gjendje gatishmerie për të ruajtjen e integritetit te Republikes se Kosovës
Aucune description disponible.

Derniers articles